Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 21 kwietnia 2024

Urolodzy z Lublina uczyli się od rzeszowskich urologów

Fot. USK w Rzeszowie.

Dążymy do tego, aby Rzeszów stał się bazą szkoleniową dla przyszłych operatorów systemów robotycznych z Europy Środkowej i Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Podkreśla, że sami doświadczenie, a także certyfikacje zdobywali w wielu zagranicznych ośrodkach, między innymi w: Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Francji czy we Włoszech. – Szkolenia te są bardzo drogie i czasochłonne. Stąd chcemy zapraszać przyszłych chirurgów robotycznych z tej części Europy właśnie do Rzeszowa – dodaje.

Stawiają na prosty przekaz wiedzy

Program dwudniowego szkolenie obejmował wykłady dotyczące systemu robotycznego da Vinci i uczestnictwo w operacji prostatektomii radykalnej. A także ćwiczenia praktyczne: na symulatorze, z instalacji robota do specjalistycznego trenażera symulującego ciało człowieka, szycia, preparatyki tkanek, koniecznych do opanowania manewrów podczas operacji.

– O rzeczach trudnych i skomplikowanych staramy się mówić w sposób jasny i przejrzysty – tłumaczy lek. Jakub Kempisty, specjalista urologii z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej w USK w Rzeszowie. – Uczestnik takiego kursu powinien otrzymać tzw. tips & tricks, czyli wiedzę, dzięki której system robotyczny na którym w niedalekiej przyszłości będzie pracował, stanie się dla niego, bardziej przyjazny, intuicyjny, po prostu prostszy w obsłudze.

Są wiodącym środkiem w Polsce

W USK w Rzeszowie, są już 4 certyfikowane zespoły, które w ubiegłym roku wykonały 422 operacje w asyście robota da Vinci. To jest jednym z najlepszych wyników w kraju. Liczba zabiegów, jakie zostały przeprowadzone w ośrodku, od maja 2021 roku, czyli od momentu kiedy robot jest w szpitalu, przekroczy w tym roku 1000.

Funkcjonują 3 specjalizacje: urologia, chirurgia oraz ginekologia.

– Uczymy się od bardzo doświadczonych operatorów – mówi lek. Michał Cabanek, specjalista urologii z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, uczestnik szkolenia.

– W Polsce jest coraz więcej systemów robotycznych stąd też zapotrzebowanie na operatorów robotów chirurgicznych jest ogromne. To wielkie ułatwienie, że na tym etapie, nasze szkolenie może odbywać się w kraju. Sądzę, że centrum szkoleniowe w Polsce byłoby idealnym rozwiązaniem zarówno dla operatorów jak i dla pacjentów.

W przyszłym miesiącu w USK w Rzeszowie będą szkolić się kolejni lekarze. Dodajmy, że szkolenia odbywają się pod patronatem i przy udziale firmy Synektik, która jest wyłączonym dystrybutorem na Polskę, Czechy i Słowację systemów robotycznych da Vinci.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin