REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 27 grudnia 2024

W 2025 r. bezwzględny obowiązek dla 3,5 mln Polaków. Inaczej możesz mieć kłopot w przychodni

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji aż 3,5 mln Polaków czeka wymiana dowodu osobistego w 2025 r. Inaczej mogą mieć kłopot, chociażby w przychodni czy szpitalu. (Fot. Archiwum)

Często zdarza się, że problem z utratą ważności dokumentów odkrywamy w momencie, gdy są one nam potrzebne. Tego typu błędy mogą nas wiele kosztować i to dosłownie. Jak zauważa Medonet, nieaktualny dowód osobisty czy inny dokument tożsamości przysparza problemów np. w banku, czy podczas podróży, ale również pacjentom podczas korzystania ze świadczeń medycznych. Według danych Ministerstwa Cyfryzacji aż 3,5 mln Polaków czeka wymiana dowodu osobistego w 2025 r. Inaczej mogą mieć kłopot, chociażby w przychodni czy szpitalu.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o bezwzględnym obowiązku wymiany dowodów osobistych. W 2025 r. aż 3,5 mln dorosłych Polaków będzie zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego, co stanowi rekordową liczbę od wielu lat. Należy pamiętać, że posiadanie nieważnego dowodu osobistego może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nałożenia wysokich kar finansowych.

Medonet przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o dowodach osobistych osoby, które nie wywiązują się z obowiązku posiadania lub wymiany dowodu, mogą zostać ukarane grzywną lub ograniczeniem wolności. Sąd ustala wysokość grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. zł. Używanie nieważnego dokumentu tożsamości również wiąże się z karą finansową.

Na co kładzie szczególną uwagę Medonet, konsekwencje czekają takie osoby również podczas korzystania ze świadczeń medycznych. Pacjent jest bowiem zobowiązany do udowodnienia swojego prawa do świadczeń i musi dysponować ważnym dowodem tożsamości. Jeśli pacjent nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, nie powinien otrzymać świadczenia. Personel medyczny może odmówić przyjęcia do przychodni.

Kiedy nie trzeba mieć u lekarza dowodu tożsamości?

W nagłych sytuacjach lub gdy pacjent nie jest w stanie złożyć oświadczenia, świadczenie musi być udzielone bez potwierdzenia prawa do niego. Medonet wyjaśnia, że w takich przypadkach świadczenie jest udzielane bez formalności. Pacjent musi przedstawić za to dokument potwierdzający prawo do świadczeń w ciągu 14 dni od rozpoczęcia udzielania świadczenia lub 7 dni po zakończeniu świadczenia w oddziale szpitalnym. W przeciwnym razie zostanie obciążony kosztami udzielonych świadczeń.

Warto zatem, jak radzi Medonet, zweryfikować, czy ważność twojego dowodu osobistego nie kończy się przypadkiem w 2025 r. Jeśli tak, dopełnij niezbędnych formalności, aby zaoszczędzić sobie stresu i nieprzyjemnych sytuacji w przychodni, ale też w innych placówkach – np. banku czy urzędzie.

Więcej na ten temat przeczytasz w Medonet.pl: https://www.medonet.pl/biznes-system-i-zdrowie/trendy-w-ochronie-zdrowia,wazny-obowiazek-dla-3-5-mln-polakow–inaczej-mozesz-miec-klopot-w-przychodni,artykul,03115477.html

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin