W Górze Ropczyckiej (gm. Sędziszów Młp.) na powierzchni 58 ha ma powstać suchy zbiornik przeciwpowodziowy. Trwają prace przy jego budowie. To bardzo ważna inwestycja, która ma powstrzymać fale powodziowe, a na terenie miasta Sędziszów Małopolski w ciągu ostatnich lat już kilkukrotnie wystąpiły zjawiska powodziowe. Kiedy gotowy będzie polder – suchy zbiornik przeciwpowodziowy?
W Sędziszowie Młp., zamieszkałym przez ponad 12 tys. osób kilka lat temu doszło do powodzi, które spowodowały znaczne straty materialne związane ze zniszczeniem zabudowy, mienia publicznego i prywatnego. Ponadto konsekwencją tych zdarzeń było zalanie i zanieczyszczenie studni, sieci kanalizacyjnych oraz niekontrolowane przedostanie się do środowiska substancji chemicznych i odpadów. Dlatego wybudowanie suchego polderu w pobliskiej Górze Ropczyckiej jest konieczne.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zawarł ze spółką Budimex umowę na wykonanie suchego zbiornika przeciwpowodziowego „Góra Ropczycka”, zlokalizowanego na rzece Budzisz. Zadaniem tego obiektu będzie ochrona przeciwpowodziowa Sędziszowa Młp. Wartość tych robót, które już są realizowane wynosi łącznie 32 mln 860 tys. zł, z czego 27 mln 930 tys. zł to dotacja ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze te Wody Pilskie pozyskały z programu operacyjnego województwa podkarpackiego pn. „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021 – 2027”.
Za trzy lata zbiornik będzie gotowy
Prace przy budowie polderu Góra Ropczycka już trwają i potrwają do marca 2027 r. Suchy zbiornik powodziowy w tej miejscowości będzie miał 58 ha powierzchni. Będzie w stanie przechwycić i zmagazynować 2 mln 290 tys. m sześc. wody. Głównym elementem obiektu będzie ziemna zapora czołowa o długości 468 m, wysokości 6 mi szerokości 10 m. W dolnej części zapory zostanie usytuowana samoczynna budowla upustowa prowadząca wody o przepływach niskich i średnich oraz przelew stokowy, którego rolą będzie bezpieczne przeprowadzenie wód w przypadku całkowitego wypełnienia zbiornika.
Powstanie nie tylko suchy zbiornik, ale i mokry
Budowa suchego zbiornika w Górze Ropczyckiej była planowana od lat, a mieszkańcy Sędziszowa Młp. domagali się takiej inwestycji po tym, gdy dotknęła ich powódź w 2010 r. Polder budowany jest w naturalnym zagłębieniu terenu poniżej drogi wojewódzkiej nr 94 Rzeszów – Dębica. W obrębie suchej czaszy zbiornika powstanie tzw. mokry zbiornik o powierzchni 4,2 ha. Ten mokry będzie stale wypełniony wodą. Wody Polskie w Rzeszowie zapewniają, że obawy mieszkańców wsi Zagorzyce Górne są bezpodstawne i ten nowy zbiornik nie będzie oddziaływał na obszar tej miejscowości. Koniec polderu będzie oddalony od stadionu w tej miejscowości zaledwie 500 metrów, ale mimo tak małej odległości od obiektu nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców.
Polder uchroni życie i majątek mieszkańców
– Ta inwestycja zabezpieczy życie i majątek mieszkańców i właścicieli zakładów pracy położonych w Sędziszowie Małopolskim oraz miejscowości zlokalizowanych poniżej miasta – mówi Bogusław Kmieć, burmistrz Sędziszowa Młp.
– Mamy przykre doświadczenia z lat 2010 i 2011, gdy woda zalała zarówno wiele gospodarstw domowych, jak i zakładów pracy, m.in. Safran, PZL Sędziszów i zakłady meblarskie. Tak więc jest to długo wyczekiwana inwestycja – dodaje.