REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 22 listopada 2024

We wtorek początek matur. Na Podkarpaciu do egzaminu dojrzałości przystąpi 18 tys. osób

Na Podkarpaciu do egzaminów dojrzałości przystąpi w tym roku 18 150 osób (Fot. Pixabay)

Wtorkowym egzaminem z języka polskiego rozpoczną się tegoroczne matury. Kolejny egzamin, tym razem z matematyki zaplanowano na 8 maja. Matura łącznie z innymi przedmiotami potrwa do 24 maja. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, w naszym regionie do egzaminów dojrzałości przystąpi 18 150 osób.

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie precyzuje, że w ostatnich klasach szkół średnich jest w tym roku 16 152 uczniów, w tym w liceach ogólnokształcących – 8460, w liceach  sztuk pięknych – 128, a w technikach – 7564. 

Egzamin dojrzałości  w dwóch formułach 

Pierwsza formuła to ta z  2023 rok, a druga – 2015 r.

Ta „nowa” matura obowiązuje absolwentów 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum, zaś „stara” absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Nic nie zmienia się w sprawie egzaminów obowiązkowych. W części ustnej w obu formułach zawarty jest język polski i język obcy nowożytny, a próg zdawalności wynosi 30 procent. 

Natomiast w części pisemnej i to zarówno w „starej”, jak i „nowej” maturze, absolwenci będą musieli zdać  język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny na poziomie podstawowym. Również i w tym przypadku próg zdawalności wynosi 30 procent. Obowiązkowy jest też wybrany przedmiot dodatkowy, ale w tym przypadku nie ma ustalonego progu zdawalności. 

Absolwenci przewidują jakie mogą być tematy 

Zanim rozpocznie się egzamin z języka polskiego, maturzyści z Rzeszowa już spodziewali się, że w części pisemnej mogą pojawić się tematy z „Dziadów” lub z „Przedwiośnia”. Niektórzy absolwenci liceów mówią, że można się spodziewać różnorodnych tekstów literackich i współczesnych, które trzeba będzie odpowiednio zanalizować i zinterpretować. 

W tegorocznym maturalnym arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym zrezygnowano z zadań, za rozwiązanie których można było uzyskać 5 albo 6 punktów. Tak było jeszcze w 2023 roku.  Zamiast tego, w tegorocznej maturze z tego przedmiotu, będzie większa liczba zadań, za rozwiązanie których można uzyskać 1 lub 2 punkty. 

Wyniki matur uczniowie poznają 9 lipca br. 

Będzie trudniej 

Matura 2024 r. będzie trudniejsza, niż ubiegłoroczna. Co do zasady egzaminy maturalne z przedmiotów dodatkowych były przeprowadzane dotąd na poziomie rozszerzonym, ale z pominięciem części podstawowej. Tym razem to się zmieni. Według korekty ustawy, egzamin będzie mógł obejmować zagadnienia: 

  • zakresu podstawowego i rozszerzonego z jednego przedmiotu
  • zakresu rozszerzonego z jednego przedmiotu 
  • zakresu podstawowego z jednego przedmiotu i zakresu rozszerzonego z drugiego przedmiotu. 

Tak więc, jeśli dany przedmiot jest nauczany zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym, to na egzaminie maturalnym tego przedmiotu jako dodatkowego wymagane będą oba rodzaje zagadnień. W przypadku dwóch różnych przedmiotów należących do tej samej zbliżonej dziedziny nauk, jak np. Historia i Teraźniejszość oraz Wiedza o Społeczeństwie matura będzie obejmować zagadnienia z obu tych przedmiotów. 

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin