Wtorkowym egzaminem z języka polskiego rozpoczną się tegoroczne matury. Kolejny egzamin, tym razem z matematyki zaplanowano na 8 maja. Matura łącznie z innymi przedmiotami potrwa do 24 maja. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, w naszym regionie do egzaminów dojrzałości przystąpi 18 150 osób.
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie precyzuje, że w ostatnich klasach szkół średnich jest w tym roku 16 152 uczniów, w tym w liceach ogólnokształcących – 8460, w liceach sztuk pięknych – 128, a w technikach – 7564.
Egzamin dojrzałości w dwóch formułach
Pierwsza formuła to ta z 2023 rok, a druga – 2015 r.
Ta „nowa” matura obowiązuje absolwentów 4-letniego liceum oraz 5-letniego technikum, zaś „stara” absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Nic nie zmienia się w sprawie egzaminów obowiązkowych. W części ustnej w obu formułach zawarty jest język polski i język obcy nowożytny, a próg zdawalności wynosi 30 procent.
Natomiast w części pisemnej i to zarówno w „starej”, jak i „nowej” maturze, absolwenci będą musieli zdać język polski, matematykę oraz język obcy nowożytny na poziomie podstawowym. Również i w tym przypadku próg zdawalności wynosi 30 procent. Obowiązkowy jest też wybrany przedmiot dodatkowy, ale w tym przypadku nie ma ustalonego progu zdawalności.
Absolwenci przewidują jakie mogą być tematy
Zanim rozpocznie się egzamin z języka polskiego, maturzyści z Rzeszowa już spodziewali się, że w części pisemnej mogą pojawić się tematy z „Dziadów” lub z „Przedwiośnia”. Niektórzy absolwenci liceów mówią, że można się spodziewać różnorodnych tekstów literackich i współczesnych, które trzeba będzie odpowiednio zanalizować i zinterpretować.
W tegorocznym maturalnym arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym zrezygnowano z zadań, za rozwiązanie których można było uzyskać 5 albo 6 punktów. Tak było jeszcze w 2023 roku. Zamiast tego, w tegorocznej maturze z tego przedmiotu, będzie większa liczba zadań, za rozwiązanie których można uzyskać 1 lub 2 punkty.
Wyniki matur uczniowie poznają 9 lipca br.
Będzie trudniej
Matura 2024 r. będzie trudniejsza, niż ubiegłoroczna. Co do zasady egzaminy maturalne z przedmiotów dodatkowych były przeprowadzane dotąd na poziomie rozszerzonym, ale z pominięciem części podstawowej. Tym razem to się zmieni. Według korekty ustawy, egzamin będzie mógł obejmować zagadnienia:
- zakresu podstawowego i rozszerzonego z jednego przedmiotu
- zakresu rozszerzonego z jednego przedmiotu
- zakresu podstawowego z jednego przedmiotu i zakresu rozszerzonego z drugiego przedmiotu.
Tak więc, jeśli dany przedmiot jest nauczany zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym, to na egzaminie maturalnym tego przedmiotu jako dodatkowego wymagane będą oba rodzaje zagadnień. W przypadku dwóch różnych przedmiotów należących do tej samej zbliżonej dziedziny nauk, jak np. Historia i Teraźniejszość oraz Wiedza o Społeczeństwie matura będzie obejmować zagadnienia z obu tych przedmiotów.