„Sigma” zostało wybrane Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Tu za nim uplasowały się „azbest” i ” czemó”. Wyniki konkursu organizowanego przez PWN ogłoszono we wtorek, 10 grudnia podczas oficjalnej gali w Pałacu Kultury i Nauki, prowadzonej przez Magdę Gessler i Krzysztofa Zalewskiego.
WEEKENDOWY PRZEGLĄD TYGODNIA to cykl, w którym prezentujemy najciekawsze i najchętniej czytane artykuły, jakie w ostatnich dniach ukazały się na supernowosci24.pl. Zapraszamy do lektury!
Zwycięskie słowo „sigma” to określenie osoby, odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. W rzeczywistości stosuje się względem dowolnych osób.
– Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że jest powszechnie znane. Może z małymi wyjątkami, bo na przykład, gdy Robert Lewandowski, podpisując swoje koszulki, został przez młodych fanów nazwany sigmą, to był nieco skonsternowany. Zresztą przywołuję tu naszego piłkarza nie bez powodu. Jest on po prostu GOAT-em, czyli „kimś najlepszym w swojej dziedzinie” – mówi Przewodnicząca jury plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, cytowana przez RMF.
PWN z kolei tak tłumaczy to słowo: Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje.
Tuż za „sigmą” znalazło się niesprecyzowane semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne, pejoratywne słowo „azbest”. To humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o wylewaniu azbestu.
Najniższy stopień podium przypadł w udziale słowu „czemó”. Znaczy ono to samo, co „czemu”, ale jest mocniej zaakcentowane zdziwieniem.
FINAŁOWA „20”
- Aura
- Azbest
- Bambik
- Brainrot
- Brat
- Cringe
- Czemó
- Delulu
- Fin
- Fr
- Glamur
- GOAT
- Oi oi oi baka
- Oporowo
- Riz
- Sigma
- Skibidi
- Slay
- Womp womp
- Yapping
Konkurs Wydawnictwa Naukowego PWN został zorganizowany już po raz dziewiąty. Ma on na celu wyłonienie najbardziej charakterystycznego i trafnie oddającego ducha czasu słowa, używanego przez młode pokolenia w naszym kraju.
Plebiscyt ma kilka etapów. Pierwszy polega na zgłaszaniu słów, które prezentują młodzieżowy język. Po późniejsze selekcji, zostaje wyłonionych 20 słów, które przechodzą do ścisłego finału. W nim swoje głosy oddają internauci, którzy wybierają Młodzieżowe Słowo Roku,