16 grudnia 2024 r., podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego, uchwalono nowy Statut Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz pozytywnie zaopiniowano Regulamin Organizacyjny uczelni. Decyzją Senatorów, dotychczasowe kolegia zostaną zastąpione przez wydziały. Ich ostateczna liczba wyniesie 15.
W strukturze Uniwersytetu Rzeszowskiego, utrzymano Colegium Medicum. Będą w nim funkcjonować cztery odrębne wydziały. To pozwoli na zachowanie specyfiki oraz wysokiej jakości kształcenia w obszarze medycyny i nauk pokrewnych.
Powrót do starego
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Adam Reich, komentując zmiany strukturalne w uczelni, podkreśla zalety powrotu do modelu wydziałów.
– Wprowadzenie nowej struktury ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania i umożliwienie bardziej lokalnego podejmowania decyzji. Osoba zarządzająca większym kolegium, obejmującym wiele dyscyplin, nie zawsze może znać szczegółowe potrzeby wszystkich obszarów naukowych – wyjaśniał rektor.
Dotychczasowe kolegia, choć skuteczne w koncentrowaniu się na węższych obszarach działalności, powodowały pewne problemy. Szczególnie dla jednostek, które były oddzielone od głównych budynków uczelni.
Reforma pozwoli władzom rektorskim skoncentrować się na kwestiach ogólnouczelnianych, takich jak nauka, kształcenie, polityka naukowa, umiędzynarodowienie i reprezentowanie Uniwersytetu zarówno w kraju, jak i za granicą.
– Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że dla mnie wszyscy studenci i pracownicy są równi, a celem reformy jest wzmocnienie poczucia jedności naszej uczelni – podkreślił rektor.
Zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.