29 sierpnia podczas Międzynarodowej Konferencji – X Warsztatów Endoskopowych w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie, zostanie przeprowadzony zabieg krioablacji guza nerki. Pierwszy tego typu zabieg w tym szpitalu.
Zabieg wykona dr n. med. Maciej Guziński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, dr n. med. Dariusz Sobieraj z krośnieńskiego szpitala oraz ekspert online dr n. med. Robert Sachner z Bnai Zion Medical Center w Izraelu. Przebieg zabiegu oraz wykłady, będą transmitowane online do szpitali na Podkarpaciu, a także do kliniki we Lwowie.
Trzeba sięgać do sprawdzonych wzorców
Zabieg chirurgiczny od dawna pozostaje standardem interwencji, ale w obliczu pojawienia się nowszych technik i technologii dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej sięga po rozwiązania zapewniające lepsze wyniki terapeutyczne dla pacjentów i zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji po zabiegu – czytamy w informacji prasowej ze szpitala. Dzięki postępowi w nowoczesnym obrazowaniu, małoinwazyjne procedury ablacyjne zyskują na popularności i coraz częściej stosowanesą w leczeniu. Krośnieńscy urolodzy planują wprowadzić krioablację guzów nerki do technik zabiegowych stosowanych rutynowo w oddziale.
Zamrażają raka w temperaturze minus 20 stopni
– Krioablacja jest to technika wykorzystująca ekstremalne zimno do zamrażania i niszczenia nieprawidłowej tkanki – informuje dr n. med. Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w krośnieńskim szpitalu.
To metoda przezskórna, która pozwala na wprowadzenie do tkanki nowotworowej kriosondy (wszystko pod kontrolą tomografii komputerowej). Przez kriosondę przepływa gaz, który powoduje szybkie ochłodzenie do temperatury i zamrożenie otaczającej tkanki poprzez przewodzenie. Temperatury poniżej -20 stopni Celsjusza są wystarczające, aby spowodować śmierć komórek prawidłowego miąższu nerek. Jednakże niektóre krioodporne tkanki nowotworowe mogą wymagać temperatur -40 stopni Celsjusza lub niższych, aby zapewnić całkowite ich zniszczenie.
Krośnieńscy urolodzy będą szkolić się pod okiem dr n. med. Macieja Guzińskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz dr n. med. Roberta Sachnera z Bnai Zion Medical Center z Izraela. Ponadto podczas konferencji prof. dr hab. n. med. Zygmunt Dobrowolski przeprowadzi wykład dotyczący terapii małoinwazyjnych w leczeniu raka nerki.
Warsztaty są współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Podkarpackiego.