Od poniedziałku, 16 września ruszą zasadnicze prace przy odmulaniu rzeszowskiego zalewu. To kontynuacja ubiegłorocznego oczyszczania zbiornika. Od 1 września rozpoczęły się prace przygotowawcze w związku z zaplanowanymi robotami. Zgodnie z umową, odmulanie ma się zakończyć w pierwszej połowie grudnia 2024 r.
W 2022 r. rzeszowskie Wody Polskie realizowały zadanie „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok”. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa warunków retencjonowania wody w zbiorniku Rzeszów. Dzięki inwestycji jego objętość wzrosła dwukrotnie i wynosi obecnie ok. 1,2 mln m sześc.
Przeprowadzane są badania batymetryczne
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z funduszy unijnych. W związku z czym inwestor powinien zapewnić utrzymanie efektu projektu. Od zakończenia robót na bieżąco badano ilość dopływających do zbiornika osadów poprzez wykonywanie okresowych badań batymetrycznych (czyli wykonywano pomiary głębokości cieków w zbiorniku wodnym). Warto podkreślić, że transport tego materiału to naturalny proces zachodzący w zbiornikach przepływowych.
Kolejny etap oczyszczania za blisko 6 mln zł
W lipcu została podpisana umowa o wartości 5 mln 977 tys. zł z bytomską firmą, która zgodnie z warunkami wynikającymi z dokonanego zgłoszenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska od 1 września rozpoczęła prace przygotowcze – poinformowała Iwona Bajkowska z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Pod koniec wakacji organizowano plac budowy, w tym m.in. dowieziono i zamontowano refuler i rurociągi tłoczone, zamontowano ogrodzenie i przygotowano zaplecze dla pracowników.
Jak informują Wody Polskie, tegoroczne prace mają na celu zapewnienie trwałości projektu zakończonego w 2022.