Indeks Zdrowych Miast ocenia warunki do życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Wśród 8 analizowanych kategorii znalazło się Środowisko, jako obszar, który istotnie wpływa na zdrowie mieszkańców miast. Indeks Zdrowych Miast 2023 to druga edycja projektu zainicjowanego przez Grupę LUX MED we współpracy z Fundacją GAP oraz Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Na podstawie przeprowadzonej analizy warunków ekologicznych w miastach, miejsca na podium we wspomnianej kategorii zajęły odpowiednio: Sopot, Olsztyn i Poznań. W czołowej „10” znalazł się również Rzeszów.
Dbałość o środowisko naturalne jest nieodłącznym elementem poprawy jakości życia w miastach. Dzięki odpowiedzialnym działaniom ekologicznym, miastom udaje się poprawić jakość powietrza i redukować zanieczyszczenia, a w konsekwencji stworzyć zdrowsze i bardziej przyjazne miejsca do życia. Inwestycje w zrównoważony rozwój przynoszą bowiem wymierne korzyści dla całej społeczności.
Zdrowe płuca mieszkańców
W analizie kategorii Środowisko kluczowe wskaźniki obejmowały stężenie PM10 i NO2 w powietrzu, emisję zanieczyszczeń gazowych i pyłowych przez zakłady, a także ładunki zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych do wód lub ziemi przez przemysł i oczyszczalnie ścieków.
Dzięki skutecznym działaniom, takim jak modernizacja zakładów przemysłowych i inwestycje w nowoczesne technologie oczyszczania, a także systematyczna wymiana starych pieców na takie o niskiej emisji, wiele miast znacząco poprawiło jakość powietrza. Przykładem do naśladowania stał się Kraków, który obniżył średnioroczne stężenie cząsteczek PM10 o jedną czwartą, a dwutlenku azotu o prawie połowę.
– Negatywny wpływ smogu na zdrowie mieszkańców, jest niepodważalny. Smog, stanowiący jeden z typów zanieczyszczania powietrza, jest przyczyną licznych chorób, dlatego tak ważna jest skuteczna walka z jego obecnością w miastach. Samorząd Krakowa poczynił kroki, które pozwoliły miastu awansować w rankingu z 48 na 20 pozycję – mówi dr hab. Adam Czerniak, profesor SGH.
Zielone przestrzenie
Rozwijanie terenów zielonych, ścieżek rowerowych oraz zwiększanie dostępności przystanków komunikacji publicznej, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu zdrowego środowiska miejskiego. Badacze Indeksu Zdrowych Miast w ocenie kategorii wzięli pod uwagę m.in. powierzchnię terenów zielonych względem procentowej powierzchni miasta ogółem – w Łodzi wynosi ona 13,6% powierzchni miasta, w Grudziądzu 19,6%, w Sopocie 20%, a w Chorzowie 22,5%.
Liderzy kategorii Środowisko
W drugiej edycji Indeksu Zdrowych Miast, Sopot utrzymuje pozycję lidera w kategorii Środowisko. W pierwszej „10” znalazły się także Olsztyn, Poznań, Grudziądz, Chorzów, Białystok, Rzeszów, Zamość, Szczecin i Łódź.
Już we wrześniu premiera 3. edycji Indeksu Zdrowych Miast. Uroczysta Gala i wręczenie statuetek dla zwycięskich samorządów nastąpi podczas Kongresu Zdrowe Miasta: Ludzie – Biznes – Środowisko, który odbędzie się 23 i 24 września 2024 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie na www.zdrowemiasta.pl trwa bezpłatna rejestracja na wydarzenie.