W pierwszym tygodniu roku szkolnego uczniowie, ale nie tylko oni, mogą „podglądnąć”, jak miasto Jarosław i region prezentowały się w latach 20. i 30. XX wieku. Jest to możliwe dzięki archiwalnemu fotoplastikonu, który na jarosławskim Rynku postawiono w sierpniu. Będzie on dostępny jeszcze tylko do najbliższego piątku.
Możliwość zagłębienia się w historię dają współczesne technologie oraz opracowane cyfrowo zdjęcia w formacie 2D i 3D. Oprócz ciekawej lekcji w plenerze, to też świetna okazja do zaznajomienia się z samą instalacją – fotoplastikony jako urządzenia, które odeszły do przysłowiowego lamusa, nie są znane współczesnej młodzieży.
Archiwalny Fotoplastikon to kontynuacja cyklicznego projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w wielu miastach Polski.
Podczas tegorocznej edycji plastikon był już prezentowany w Piotrkowie Trybunalskim i Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a po Jarosławiu odwiedzi także Bydgoszcz. Fotoplastikon zapewnia Fundacja Koncept Kultura. Fotografie pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Przemyślu.