5 lipce odbędzie się kolejny spacer miejski po Rzeszowie. Tym razem jego motywem przewodnim będą żydowskie cmentarze.
Do wybuchu drugiej wojny światowej w Rzeszowie istniały trzy cmentarze żydowskie. Dwa najstarsze znajdowały się w ścisłym centrum naszego miasta, natomiast trzeci został założony w połowie XIX wieku na tzw. Czekaju, w rejonie dzisiejszej ulicy Dołowej i ulicy Rejtana. Były jednym z najważniejszych miejsc dla żydowskiej społeczności naszego miasta.
O tym, gdzie się znajdowały i jaki obszar zajmowały żydowskie cmentarze w Rzeszowie, a także o symbolice macew i o zwyczajach pogrzebowych, opowie Marta Wójcik podczas spaceru „Żydowskie cmentarze w Rzeszowie”.
Marta Wójcik – kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, współpracująca z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, organizatorka i współorganizatorka wielu wydarzeń promujących kulturę żydowską i upamiętniających dziedzictwo rzeszowskich Żydów.
Spacer rozpocznie się 5 lipca o godz. 17.30 przy studni, następnie przejdzie na Plac Ofiar Getta oraz na cmentarz przy ul. Dołowej.
Spacer zakończy cykl spotkań edukacyjnych realizowanych w ramach projektu „Mój Rzeszów, nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.