REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 20 lipca 2024

5 zmian w podatkach w 2023 roku, o których warto pamiętać

Rok 2023 przynosi zmiany w zakresie podatków, które będą mieć wpływ na wiele aspektów życia przedsiębiorców jak i osób indywidualnych. W celu lepszego zrozumienia tych zmian, warto przeanalizować je bliżej, aby wiedzieć, jakie konsekwencje przyniosą. W niniejszym tekście zostanie omówionych 5 zmian w podatkach w 2023 roku, o których warto pamiętać przy planowaniu swojego budżetu.

Brak opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych

W 2023 roku nie będzie możliwości opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Pozostaje jedynie ryczał od przychodów ewidencjonowanych, a zatem przychody z tytułu najmu prywatnego będą opodatkowane stawką 8,5% przychodu albo 12,5% od nadwyżki przychodu ponad 100 tys. zł. Koszty związane z wynajmowanymi mieszkaniami nie będą już mogły pomniejszać przychodu, podobnie jak wydatki na remonty, odpisy amortyzacyjne czy odsetek od kredytu hipotecznego. Zmiana ta ma na celu ułatwienie i uregulowanie sytuacji najmu prywatnego, a także zwiększenie dostępności mieszkań dla wynajmujących.

Koniec amortyzacji lokali mieszkalnych

W 2023 roku zasady amortyzacji lokali mieszkalnych ulegną zmianie. Prawa do amortyzowania przysługiwać będzie jedynie budynkom mieszkalnym, lokalom mieszkalnym, spółdzielczym własnościowym prawom do lokalu mieszkalnego oraz prawom do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, które służące prowadzonej działalności gospodarczej lub wydzierżawione albo wynajmowane przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat zmian w zasadach amortyzacji lokali mieszkalnych w 2023 roku, warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

Kwota wolna od podatku

W 2023 roku kwota wolna od podatku w Polsce w 2023 roku, tak jak przed rokiem, będzie wynosić 30 000 zł. Kwota ta określa maksymalną kwotę dochodu, który może być uzyskany bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Wszystkie dochody powyżej tej kwoty podlegają opodatkowaniu.

Zasady rozliczania kwoty wolnej od podatku

Pracodawcy będą zobowiązani pomniejszać zaliczki na podatek dochodowy o kwotę stanowiąca nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Oczywiście, gdy zatrudniony złoży pracodawcy stosowne oświadczenie w tym zakresie. W przypadku, gdy dany pracownik, zatrudniony jest u kilku pracodawców równocześnie, składka zostanie pomniejszona:

  • W przypadku dwóch pracodawców o 1/24 kwoty zmniejszającej podatek
  • W przypadku trzech pracodawców o 1/36 zmniejszającej podatek

Dodatkowo, osoby uzyskujące przychody z umowy o pracę, umowy-zlecenia albo umowy o dzieło, które przewidują, że ich dochody nie przekroczą 30000 zł, będą mogły złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek.

Skala podatkowa

Utrzymana zostanie również obniżona wysokość podatków w pierwszym progu podatkowym, który dodatkowo został podniesiony przez regulacje wprowadzone Polskim Ładem. I tak  stawka podatku w pierwszym progu podatkowym będzie wynosić 12%, a próg podatkowy sięgać będzie kwoty 120 tys. Zł.  Od nadwyżki ponad 120 tys. zł płacić trzeba będzie 32% podatku.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin