REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 12 września 2024

Czym jest zatokowy ból głowy?

Bardzo łatwo można rozpoznać zatokowy ból głowy. Z reguły obejmuje górną część twarzy, a także jest pulsujący oraz intensywny. Przeważnie pojawia się przy pochylaniu głowy. Większość pacjentów określa ból głowy od zatok jako łupanie lub ból tętniący.

Przyczyny zatokowego bólu głowy

Nie da się ukryć, że rano zatokowy ból głowy dokucza najbardziej, a także w pozycji leżącej i przy zmianie temperatury. Warto mieć na uwadze, że przez przewody zatoki łączą się z tylną częścią nosa. Śluz nie jest w stanie spływać normalnie na skutek stanu zapalnego i wtedy wzrasta ciśnienie wewnątrz zablokowanej zatoki. Zwiększone wydzielanie śluzu jest wynikiem obrzęku i stanu zapalnego. Zdarza się, że zmęczenie i obrzęk twarzy towarzyszą zapaleniu zatok. Zazwyczaj w konsekwencji infekcji wirusowej występuje zatokowy ból głowy. Po infekcji wirusowej, trwającej około 7 dni pojawia się przeważnie zapalenie zatok o podłożu bakteryjnym. Wtedy właśnie dochodzi do bakteryjnego nadkażenia, ale infekcja rozwija się dalej i nie ustępuje. Można śmiało powiedzieć, że polipy nosa sprzyjają infekcjom bakteryjnym zatok, zresztą podobnie jak skrzywiona przegroda. Są to problemy, które blokują właściwy odpływ śluzu. Czasami zapalenia w obrębie zębów są odpowiedzialne za zatokowy ból głowy. Do stanu zapalnego w zatoce szczękowej może prowadzić infekcja korzenia zęba. Warto podkreślić, że zatoka szczękowa zlokalizowana jest kości policzkowej, czyli tuż pod okiem. Skutkiem stanu zapalnego w zatokach jest zatokowy ból głowy, właśnie dlatego trzeba najpierw wyleczyć chore zatoki. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc pacjentowi rozrzedzić wydzielinę w zatokach i znacząco zmniejszyć ból głowy. Dowiedz się także o możliwych przyczynach zawrotów głowy: http://shame.pl/zawroty-glowy-jakie-sa-przyczyny-jak-leczyc/

Domowe sposoby na chore zatoki

Domową metodą jest para wodna na chore zatoki. Warto zaznaczyć, że jest to sposób zalecany przez wielu doświadczonych lekarzy. Do zagotowanej wody dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego lub miętowego, a później pochyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem. Musisz pamiętać, żeby wdychać parę wodną nosem przynajmniej przez kilka minut. Ciepła para wodna zmniejszy obrzęk i otworzy przewody nosowe. Dzięki temu ból głowy powinien się znacząco zmniejszyć. Świetnie sprawdzi się również sól hipertoniczna do nosa. Pomóc rozrzedzić wydzielinę może również częste płukanie nosa. Możesz również płukać zatoki specjalnym irygatorem, jeśli nie masz ku temu przeciwwskazań. Bezpośrednio po płukaniu zatok nie powinieneś wychodzić na dwór, ani kłaść się spać. Możesz to zrobić dopiero po 2-3 h od płukania. W internecie można znaleźć wiele mitów, między innymi ten o soli rozgrzanej na patelni, którą potem przekłada się do bawełnianego worka i przykłada do czoła. Warto jednak wspomnieć, że sól nie posiada łagodzących właściwości, więc nie jest potrzebna sól, tylko ciepły ręcznik. Preparaty stosowane standardowo przy zapaleniu zatok zalicza się do kategorii leków mających złagodzić zatokowy ból głowy. Są to przede wszystkim leki dostępne bez recepty, przeciwobrzękowe zapuszczane do nosa. W aptekach można znaleźć również syropy wykrztuśne, które mają rozrzedzić wydzielinę w płucach, ponieważ często ona spływa po gardle. Warte uwagi są też dostępne na receptę kortykosteroidy, które zmniejszają stan zapalny w zatokach. Jeśli zapalenie zatok ma podłoże alergiczne to stosuje się leki przeciwhistaminowe. Lekarz może przepisać antybiotyk w przypadku braku poprawy i rozwinięcia się infekcji bakteryjnej. Warto skierować się do laryngologa z przewlekłym bólem zatok.

Leczenie chorych zatok

Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych laryngologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się bardzo dobrą opinią. Do czasu wyleczenia chorych zatok utrzymuje się zatokowy ból głowy. Przeważnie pojawia się on przy przewlekłym zapaleniu zatok. Inne objawy towarzyszące zapaleniu zatok to: kaszel w nocy, ból zębów, podwyższona temperatura oraz złe samopoczucie. Nie wszyscy wiedzą, że zatokowy ból głowy można mieć też bez kataru. Niestety wtedy może to wskazywać na przewlekłe zapalenie zatok. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przy istniejących zaburzeniach drożności dróg oddechowych, a także przy alergii stosunkowo często występuje przewlekłe zapalenie zatok. Zaburzenia drożności dróg oddechowych to przede wszystkim polipy. Czas trwania zatokowego bólu głowy zależy głównie od jego typu oraz podłoża. Najczęściej po 4-5 dniach mija zapalenie wirusowe. Podanie antybiotyków może być konieczne, jeśli to bakterie są źródłem dolegliwości. W takiej sytuacji zdecydowanie dłuższe jest leczenie i przynajmniej 10-12 dni należy przyjmować leki. Potem jeszcze przez jakiś czas mogą utrzymywać się dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że infekcje o bardzo ostrym charakterze nigdy nie trwają dłużej niż 10 tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok można rozpoznać, jeśli po 3 miesiącach nie ustępują nieprzyjemne objawy. Przyjmowanie leków przeciwbólowych jest dobrym sposobem na zminimalizowanie bólu. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej sprawdzą się niesteroidowe środki przeciwzapalne. Preparaty obkurczające błonę śluzową w formie kropli do nosa też mogą okazać się pomocne.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin