Nieraz kuchnię określa się sercem całego domu lub mieszkania. Nic w tym dziwnego – w niej przyrządzamy i zjadamy posiłku. Do kuchni też często przenoszą się spotkania towarzyskie – zwłaszcza jeśli jest przytulna i wygodna. Na jej charakter w dużej mierze wpływa dobrze zaplanowane oświetlenie.
Jakie lampy wykorzystać w kuchni? Czym powinny się wyróżniać takie oprawy i gdzie je umieścić? O tym przeczytacie poniżej.
Oświetlenie w kuchni – połączenie funkcjonalności z estetyką
Nie da się ukryć – kuchnia to wyjątkowe wnętrze. Nie tylko pełni rolę przestrzeni do przyrządzania, a niekiedy też spożywania posiłków, ale też stanowi niejednokrotnie miejsce o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym, w którym każdy powinien się czuć po prostu dobrze.
Do osiągnięcia tych celów potrzeba dobrze rozplanowanego systemu, składającego się z przynajmniej kilku źródeł światła. Podstawą jest oczywiście oświetlenie główne, czyli takie, które zapewnia swobodę przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności. Oprócz niego przydaje się oświetlenie zadaniowe, a zwłaszcza mocniejsze doświetlenie blatów roboczych przy ścianie lub wolnostojącej wyspy kuchennej. Co więcej, nawet w mniejszych kuchniach nie powinno się rezygnować z oświetlenia dekoracyjnego – warto wspomnieć, że nie musi to oznaczać dobierania bardzo ozdobnych oprawek, gdyż samo światło potrafi stać się pięknym dopełnieniem aranżacji. Ale o tym poniżej.
Najpopularniejsze typy opraw do kuchni
Jakich lamp można używać w kuchni? Wybór rozwiązań jest olbrzymi, wystarczy sprawdzić pomysły, które oferuje choćby: LightPlus.pl.
Podstawą systemu najczęściej są lampy wiszące lub sufitowe, które trafiają w centrum pomieszczenia bądź wykorzystuje się je jako oświetlenie strefowe nad wyspą. W tej roli świetnie sprawdzają się również oprawy na szynoprzewodach, a zwłaszcza reflektory, dające możliwość regulacji kąta padania światła. Dla zbudowania przytulnego nastroju wieczorową porą w kuchni można wykorzystać lampy ścienne – niewielkie, praktyczne i wygodne. A co z dekoracją? Wielki efekt potrafią dawać najmniejsze oprawki, takie jak oczka wpustowe czy taśmy LED, których używa się do rozświetlenia sufitów i ścian, a także mebli (np. efektownych witrynek kuchennych czy nisz w ramach wyspy).
Jak wybrać źródła światła do kuchni?
Skoro już mowa o doborze lamp do kuchni, warto zastanowić się nad dopasowaniem źródeł światła, najlepiej w energooszczędnej technologii LED, co pozwala zapewnić optymalne warunki, a przy tym skutecznie obniżyć wysokość rachunków za prąd.
Lampa główna ma emitować światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego, a natężenie nie może być mniejsze niż 100 lx. Znacznie mocniejszego oświetlenia potrzeba natomiast nad blatami do pracy – tam przydaje się ok. 500 lx. Lampy boczne i dekoracyjne mogą zapewniać cieplejsze światło, które wpływa na przytulny charakter przestrzeni. Wszystko zależy jednak w tym przypadku od konkretnej, modnej aranżacji.
Czym powinny wyróżniać się lampy kuchenne?
Gdy wybiera się lampy do kuchni, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim wielkość opraw należy dopasować do funkcji oraz specyfiki wnętrza. W ciasnych kuchniach lepiej postawić na niewielkie plafony lub reflektory, w większych można zastosować okazałe modele wiszące. Dzięki temu pomieszczenie zachowuje pełną funkcjonalność, nie tracąc na estetyce.
Oprawy dopasowuje się także pod względem stylu – wszystkie lampy powinny być utrzymane w podobnym duchu i kolorystyce. Tak tworzy się spójny system, współgrający także z resztą wyposażenia. Minimalistyczne lampy świetnie sprawdzają się w kuchniach nowoczesnych, drewniane oprawy to znak rozpoznawczy kuchni skandynawskich czy boho, a chromowane, mocno połyskujące powierzchnie przywodzą na myśl wnętrza glamour.
W końcu nie zapomnijmy o funkcjonalności – w kuchni należy dbać o higienę, dlatego wszystkie lampy powinny być proste do utrzymania w sterylnej czystości – nie tylko dla komfortu użytkowników, ale też ich zdrowia i bezpieczeństwa.
Jak zbudować idealną kuchnię – ciekawe pomysły na oświetlenie
Odpowiednio rozmieszczone, prawidłowo dopasowane lampy i źródła światła to sposób na naprawdę wygodną kuchnię – bez względu na jej wielkość i kształt. Zadbajmy zatem o to, a w takich wnętrzach spędzanie czasu stanie się jeszcze przyjemniejsze.