REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Łysiczka lancetowata – czy jest to trujący grzyb?

Podczas spacerów na powietrzu często można znaleźć różnorodne gatunki grzybów. Jednym z nich jest łysiczka lancetowata. Czy można ją jeść? Dowiedz się, czy jest ona niebezpieczna i jakie dokładnie są jej właściwości!

Ci, którzy chcą rozpocząć aktywność w postaci zbierania grzybów czy też osoby robiące to rzadko i bazujące na dobrze znanych gatunkach, często nie wiedzą, że na krajowych terenach rośnie łysiczka lancetowata. Grzyb ten jest jednak dosyć rzadkim okazem, dlatego też trudno jest się na niego natknąć. Rośnie on jesienią głównie na obszarach łąkowych.

Jak wygląda łysiczka lancetowata?

Łysiczka lancetowata to grzyb stosunkowo duży – nierzadko jest dość wysoki i ma cienki trzon, przez co może wydawać się wąski. Śliski oraz gładki kapelusz okazu ma kształt stożka i nie jest rozłożysty, co niejednokrotnie potęguje to wrażenie. Grzyb ma odcień:

  • brązowy,
  • oliwkowy,
  • żółtawy.

Na kapeluszu można czasem zaobserwować również barwę pomarańczową. W wyniku obecności toksycznych substancji po dotknięciu łysiczki lancetowatej na rękach mogą pojawić się niebieskie ślady.

Czy łysiczka lancetowata jest trująca?

Zazwyczaj zjedzenie pojedynczego grzyba z tego gatunku nie skutkuje śmiercią. Nie oznacza to jednak, że nie jest on niebezpieczny. Łysiczkę lancetowatą uznaje się za okaz trujący, ponieważ zawiera ona toksyczne substancje psychoaktywne. Jej regularne spożywanie w dużych ilościach nie uzależnia, ale może wywoływać rozwój poważnych zaburzeń psychicznych ijest dużym zagrożeniem dla osób cierpiących na takie schorzenia, ponieważ w wielu przypadkach intensyfikuje negatywne doświadczenia z nimi związane.

Jakie właściwości ma łysiczka lancetowata?

Łysiczka lancetowata jest grzybem halucynogennym, co oznacza, że jej spożycie może negatywnie wpływać na percepcję i orientację. Wśród objawów pojawiających się po jej zjedzeniu znajduje się między innymi:

  • senność,
  • zmiany nastroju,
  • deformację widzianego obrazu,
  • niepokój,
  • lęk,
  • spowolnienie reakcji,
  • wymioty.

Nieraz następuje również spadek ciśnienia, niekontrolowany śmiech, a także przyspieszone bicie serca. Ostateczne reakcje na substancje toksyczne zawarte w grzybie są kwestią indywidualną – każdy może doświadczać ich inaczej. Jest to zależne od organizmu danej osoby.

Czy posiadanie łysiczki lancetowatej jest legalne?

Właściwości psychoaktywne łasiczki lancetowatej sprawiają, że jest ona nielegalna. Posiadanie tych grzybów jest zabronione przez obowiązujące w kraju regulacje prawne. Gatunek ten jest bowiem zaliczany do substancji o charakterze odurzającym. Nie należy więc zbierać takich okazów, nawet jeśli zostaną one przypadkowo zauważone podczas spaceru.

Znajomość trujących gatunków i ich właściwości jest bardzo ważna dla tych, którzy okazjonalnie lub regularnie zbierają grzyby. Należy być świadomym konsekwencji, jakie mogą być związane ze spożyciem toksycznych substancji w nich zawartych, a także pamiętać o ostrożności niezbędnej podczas poszukiwania nadających się do konsumpcji okazów.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin