Coraz więcej szkół wyższych decyduje się na wnioskowanie o zmianę nazwy. Celem tego jest zmodyfikowanie statusu z uczelni na akademię nauk stosowanych. Warto od razu zaznaczyć, że wiąże się to z wieloma korzyściami, stwarza nowe możliwości, pozwala się rozwijać. Przekształcenie na uczelnię akademicką należy traktować jako awans, wzrost prestiżu. Decyzję o tym podejmuje Minister Edukacji i Nauki.
Nowelizacja ustawy dotyczącej prawa o szkolnictwie wyższym i nauce daje szansę uczelniom państwowym i prywatnym do zmiany nazwy, czyli do zmiany statusu. Można przekształcić zwykłą szkołę wyższą w akademię nauk stosowanych. Jest to powód do dumy dla wszystkich osób zaangażowanych w całą procedurę starania się o spełnienie wszystkich wymogów. Zmianę nazwy należy traktować jako uhonorowanie wieloletnich działań uczelni. Studenci z kolei mogą liczyć na to, że akademia nauk stosowanych zapewnia kształcenie na wysokim poziomie. Można w niej nabyć wiedzę ogólną i specjalistyczną.
Możliwe staje się także zdobycie umiejętności praktycznych, które są kluczowe do znalezienia dobrze płatnej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Uzyskanie nowego statusu jasno wskazuje na prestiż uczelni. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowanie kadry dydaktycznej na wysokim poziomie. Oczywiście stanie się akademią nauk stosowanych nie stanowi wyłącznie potwierdzenia dokonań edukacyjnych, wiąże się także z szeregiem kolejnych wyzwań. Uczelnia akademicka musi dołożyć starań do tego, aby utrzymać niezwykle wysoki poziom kształcenia. Wie o tym bardzo dobrze Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, która 1 stycznia 2023 roku zmieni nazwę na Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie.
Awans uczelni do rangi akademii dzięki zmianie nazwy
Na awans uczelni składa się wiele działań, jest to wynik długoletniej pracy wykładowców i administracji. Studenci dobrze się do tego przygotowują. Zostanie akademią nauk stosowanych przekłada się na renomę, którą mają oni potem na uwadze przy wyborze uczelni. Zależy jej na tym, aby nauczać utalentowane osoby, które będą godnie reprezentować akademię. Staną się one jej wizytówką. Oczywiście trzeba najpierw przekonać do siebie potencjalnych studentów.
Zmiana nazwy, czyli wzrost prestiżu, skutecznie w tym pomaga. Awans wiąże się także z tym, że uczelnia akademicka może samodzielnie kształcić przyszłych pedagogów. Oferuje kształcenie zawodowe i akademickie na wysokim poziomie, co przekłada się na wzrost wykwalifikowanych pracowników w przyszłości. Można także liczyć na osiągnięcie sukcesu ekonomicznego w wielu firmach, które decydują się na zatrudnienie dobrze wykształconych pracowników. Łatwiej również o zdobycie dofinansowań umożliwiających zrealizowanie kolejnych projektów.