Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 28 lutego 2024

Numery działek – jak je sprawdzić na mapie?

Numer działki stanowi jej podstawowe, chociaż nie jedyne oznaczenie. Czym zatem różni się od identyfikatora? W jaki sposób ustalić numer działki korzystając z interaktywnej mapy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Numer działki a identyfikator – różnica

Jak wspomniano we wstępie, w polskiej ewidencji gruntów stosowane są zarówno numery działek, jak i ich identyfikatory. Co istotne oba oznaczenia znacznie się różnią. W czym zatem tkwi różnica? Otóż, warto wiedzieć, że numer ewidencyjny działki to oznaczenie w postaci liczby naturalnej (np. 1, 2, 3 itd.), która jest unikalna w danym obrębie ewidencyjnym. Co istotne w przypadku podziału działek liczba ta staje się ułamkiem, a przykładem może być podział działki numer 671, na dwie działki o numerach 671/1 oraz 671/2. Inaczej zbudowany jest natomiast identyfikator działki, który jest ciągiem znaków zbudowanym według schematu WWPPGG_R.XXXX.NR. W rezultacie umożliwia on nie tylko identyfikację działki ewidencyjnej, ale także obrębu ewidencyjnego (wsi), jednostki ewidencyjnej (gminy) oraz powiatu, czy województwa.

Jak ustalić numer działki na mapie?

Numer działki ewidencyjnej ustalić można na kilka sposobów, a najprostszym jest wykorzystanie zasobów dostępnych w Internecie. Na stronie Geoportal360.pl wyświetla się bowiem interaktywna mapa, która pozwala samodzielnie ustalić numer działki poprzez jej ręczne zlokalizowanie. Funkcjonalność portalu umożliwia także ustalenie numeru działki po wpisaniu jej adresu. Co istotne, odszukanie konkretnej działki pozwala uzyskać nie tylko jej numer, ale także identyfikator, czy dane dotyczące jej powierzchni. Korzystanie z portalu Geoportal360.pl jest całkowicie bezpłatne co jest dodatkowym atutem przemawiającym za tą metodą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod tym linkiem: Pod linkiem: https://geoportal360.pl/blog/mapa-z-numerami-i-granicami-dzialek/ 

Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób ustalenia numeru działki, ponieważ można go uzyskać również w Państwowej Ewidencji Gruntów mieszczącej się w Starostwie Powiatowym, właściwym dla danej lokalizacji.

W jakim celu ustala się numer działki?

Jak już wspomniano, ustalenie numeru działki pozwala uzyskać szczegółowe informacje na temat konkretnej nieruchomości. Jest to możliwe, ponieważ posiadając numer ewidencyjny działki można uzyskać wgląd do jej księgi wieczystej. Konieczne w tym przypadku jest ustalenie numeru księgi wieczystej, co można zrobić korzystając z internetowych wyszukiwarek, np. Ksiegiwieczyste.pl. W tym celu konieczne jest dysponowanie numerem działki oraz wniesienie drobnej opłaty. Po uzyskaniu numeru księgi wieczystej można bez ograniczeń przeglądać jej treść, co wynika z faktu, że zgodnie z polskim prawem jest ona jawna i powszechnie dostępna. W jakim celu warto ją zweryfikować? Przede wszystkim w przypadku zainteresowania zakupem danej działki, ponieważ można w ten sposób uzyskać informacje na temat jej stanu prawnego. Innym przykładem może być udział w postępowaniu spadkowym, którego dana działka jest przedmiotem.

Podsumowując należy stwierdzić, że ustalenie numeru działki to prosta czynność, którą można wykonać korzystając z internetowej mapy. Dysponując nim można natomiast uzyskać szczegółowe informacje na temat danej nieruchomości. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin