REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 23 listopada 2024

Ogrzewanie domu poza sezonem grzewczym – jak podnieść temperaturę we wnętrzach?

W polskim klimacie nie da się funkcjonować we wnętrzach mieszkalnych bez zadbania o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Do tego celu stosuje się zróżnicowane urządzenia grzewcze. Obok standardowych instalacji, stanowiących główne źródło ciepła, używa się także alternatywnych rozwiązań.

Kiedy mogą się przydać dodatkowe grzejniki? Jakie produkty wybrać, by uzyskać najlepsze rezultaty? O tym opowiemy poniżej.

Odpowiednia temperatura w domu – jaka powinna być?

W domowych wnętrzach należy zachować tak zwany komfort cieplny. Co to takiego? To warunki, w których nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco. Ile stopni trzeba zatem utrzymać we wnętrzach? W pomieszczeniach użytkowanych w ciągu dnia, jak salon, kuchnia czy jadalnia, najlepiej utrzymać temperaturę na poziomie 20-22 stopnie. Nieco cieplej musi być w łazienkach. Odmiennie natomiast należy podchodzić do ogrzewania w sypialni. Przyjęło się, że w miejscu do snu powinno być nieco chłodniej – do 18-19 stopni. Wpływa to korzystnie na jakość wypoczynku.

Kiedy główna instalacja grzewcza nie wystarcza?

W większości domów jako ogrzewanie podstawowe stosuje się centralny kocioł połączony z grzejnikami ściennymi. Innym rozwiązaniem są systemy podłogowe: wodne lub elektryczne, jak te dostępne na: Econovli.pl.

Oprócz nich warto wyposażyć się w dodatkowe urządzenia grzewcze. Kiedy się przydają? To idealne rozwiązanie zwłaszcza poza podstawowym sezonem grzewczym. Wówczas włączanie głównego pieca nie zawsze się opłaca przy chwilowych spadkach temperatury na zewnątrz. Stanowi to również idealną opcję w sezonie przejściowym w domach podłączonych do miejskiego systemu grzewczego. Dodatkowe źródła ciepła bywają wręcz nieodzowne w razie awarii podstawowych rozwiązań lub w szczególnie chłodnych okresach – wspomagając instalację.

Dodatkowe grzejniki – mobilne źródła ciepła w domu

Podstawowym pomysłem na okazjonalne ogrzewanie domowych wnętrz są praktyczne grzejniki przenośne, a zwłaszcza urządzenia elektryczne, jak termowentylatory i promienniki. Są lekkie, proste w obsłudze i szybko podnoszą temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Można też bez przeszkód przenosić je w wybrane miejsce, by stworzyć optymalne warunki. Tego typu rozwiązania nadają się do użycia w domu i w ogrodzie.

Nowoczesny kominek, czyli ciepło w całym domu

Innym pomysłem na ogrzanie domu jest zastosowanie kominka – tam, gdzie pozwalają na to przepisy. Co najważniejsze, nowoczesne wkłady kominkowe ogrzewają nie tylko pomieszczenie kominkowe. System DGP dystrybuuje ciepłe powietrze specjalnymi kanałami do domowych pokoi. Natomiast kominki z płaszczem wodnym ogrzewają wodę, która następnie trafia do instalacji grzewczej (grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego) – bez konieczności uruchamiania kotła.

Ciepły i przytulny dom – podsumowanie

Nowoczesne rozwiązania grzewcze są wydajne i energooszczędne, zapewniając optymalne warunki dla wszystkich domowników. Warto jednak wzbogacić je o dodatkowe urządzenia, jak kominki czy przenośne grzejniki elektryczne, które przydają się w rozmaitych sytuacjach.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin