REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 27 lipca 2024

Otyłe dziecko, to otyły dorosły? NIE, jest sposób by to zmienić!

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ wzmacnia role profilaktyki i promocji zdrowia w swoich działaniach dla Pacjentów. Edukujemy, korygujemy błędne przekonania o zdrowiu, wskazujmy mądrą praktykę potwierdzoną naukowo. Przekonujemy, że profilaktyka oraz wczesne wykrywanie chorób ma kluczowe znaczenie dla jakości i długości życia. Co miesiąc wspólnie z portalem „Super Nowości” dzielimy się z Państwem ważnymi informacjami, potrzebnymi „na co dzień”. Docieramy do Was w ostatni piątek miesiąca przez stronę internetową Super Nowości oraz Kalendarz Zdrowych Wydarzeń Podkarpackiego NFZ.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.
W przypadku osób poniżej 20 roku życia z otyłością zmaga się 13% chłopców i 5% dziewczynek, natomiast nadwaga dotyczy 31% chłopców i 21% dziewcząt.

Nadwaga u dzieci, za kilka lat stanie się nadwagą lub otyłością u osoby dorosłej. Bez własnych chęci i pomocy z zewnątrz nic samo się nie poprawi. Podpowiadamy gdzie uzyskać darmową pomoc w zakresie żywienia i porad dietetycznych. Warto po nią sięgnąć już dzisiaj, gdy jeszcze nie jest za późno – zachęca Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ.

Otyłość to nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie się tłuszczu w organizmie, które może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Do określenia prawidłowości masy ciała u dzieci do ukończenia osiemnastego roku życia stosowane są tabele lub siatki centylowe odpowiednie dla wieku i płci dziecka, dla osób dorosłych stosowany jest wskaźnik BMI.

Eksperci wymieniają 5 głównych czynników rozwoju otyłości:

  • Spożywanie wysokoprzetworzonej żywności, która często w swoim składzie zawiera znaczne ilości cukru, soli, tłuszczów, konserwantów, wzmacniaczy smaku itp.
  • Picie słodkich napojów. Szklanka słodzonego napoju może dostarczyć nawet kilku dodatkowych łyżek cukru dziennie.
  • Niewielkie spożycie warzyw i owoców, podczas gdy są one źródłem wielu niezbędnych witamin, minerałów i błonnika.
  • Zbyt obfite posiłki i mała aktywność fizyczna, prowadząca do nadwyżki energetycznej i odkładania się dodatkowych kilogramów.
  • Siedzący tryb życia. Już ponad 70% nastolatków powyżej 15. r.ż. spędza ponad 2 godziny dziennie przed ekranem komputera czy tabletu.

Konsekwencje dziecięcej otyłości mogą ujawnić się w każdym wieku, zarówno w dzieciństwie, wieku nastoletnim, jak i w życiu dorosłym. Najpowszechniejsze skutki otyłości:

  • Nadciśnienie tętnicze
  • Insulinooporność
  • Zespół metaboliczny
  • Dyslipidemia
  • Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby
  • Kamica pęcherzykowa
  • Astma oskrzelowa
  • Zaburzenia emocjonalne. Dzieci z nadmierną masą ciała cechują się silniejszą samokrytyką i mają niską samoocenę. Często takie dzieci stają się obiektem żartów i zmagają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
  • Zaburzenia układu kostno – stawowego
  • Większa predyspozycja do chorób nowotworowych w wieku dorosłym.

Jak powinna wyglądać codzienna profilaktyka?

  • Spożywajcie regularnie 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, w gronie rodzinnym, a nie przed telewizorem
  • Zastąpcie napoje słodzone i soki wodą mineralną
  • Nie nagradzajcie i nie pocieszajcie dzieci słodyczami – wybierajcie kreatywne/edukacyjne nagrody i wspólne działania
  • Bądźcie aktywni – ruszajcie się i ćwiczcie razem – co najmniej 30 minut dziennie
  • Dbajcie o odpowiednią długość i jakość snu
  • Rozmawiajcie i na bieżąco rozwiązujcie problemy – wsparcie emocjonalne i zdrowe relacje w rodzinie są podstawą harmonijnego rozwoju
  • NAJWAŻNIEJSZA jest jednak systematyczność i zdrowy styl życia całej rodziny, a nie „akcja dieta”, do której zapał minie po kilku dniach.

Do kogo się udać, gdy potrzebujemy pomocy w sprawie diety?

NFZ proponuje gotowe rozwiązanie – proste, wiarygodne i co ważne bezpłatne. Portal „Diety NFZ” to sprawdzone przepisy podane w nowy sposób. Na portalu promujemy zdrowe nawyki żywieniowe i wspieramy osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniego menu. Z portalu korzysta już ponad 760 tysięcy użytkowników a my właśnie uruchomiliśmy nową wersję strony diety.nfz.gov.pl. Dzięki wprowadzonym zmianom korzystanie z portalu jest teraz jeszcze łatwiejsze. Portal Diety NFZ w ubiegłym roku odnotował 11 milionów odsłon, a każdy zalogowana osoba ma dostęp do diety dostosowanej do swoich potrzeb.

Poza odnowioną szatą graficzną portal zyskał nowe treści. W portalu znajdziecie:

  • 11 planów żywieniowych opartych na diecie DASH: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS
  • możliwość indywidualnego doboru planu żywieniowego do preferencji użytkownika
  • plan żywieniowy dla całej rodziny
  • ponad 8000 przepisów w różnych kalorycznościach, opracowanych przez dietetyków
  • możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produktów zawierających gluten, laktozę, mięso, ryby czy owoce morza
  • filmy z poradami żywieniowymi i przepisami
  • porady na temat zdrowego odżywiania
  • quizy o zdrowych nawykach
  • e-booki z przepisami.

Od czego zacząć poruszanie się po portalu?

  1. Jeśli będzie to pierwsza wizyta na portalu, warto zacząć od słowniczka informującego czym jest kaloryczność, wyjaśnienia czym różni się od siebie BMI, PPM i CPM oraz kalkulatora BMI, który wskaże i opisze wszystkie potrzebne parametry.
  2. Bez logowania otrzymamy dostęp do przykładowej diety, ale dzięki darmowemu zalogowaniu, otrzymamy dostęp do szczegółowej konfiguracji naszej pierwszej diety. Zaczniemy od wyboru planu żywieniowego: klasycznego, dotyczącego nadwagi, wege, wieku bądź konkretnej choroby. Możemy tez wybrać plan rodzinny, aby przygotować go nie tylko dla siebie, lecz większej liczby osób. Wybieramy też okres czasu, na który chcemy przygotować plan naszego żywienia. Pamiętajmy, aby w przypadku choroby lub przyjmowania leków skonsultować dietę ze specjalistą lub lekarzem rodzinnym.
  3. Kolejny krok to konfiguracja poszczególnych posiłków. Przy każdy możemy podglądnąć poszczególne składniki i wymienić je na inne, gdy są one dla nas niedostępne, mamy na nie uczulenie lub po prostu ich nie lubimy. Przy każdym posiłku widzimy zawartość białka, tłuszczów od węglowodanów oraz szacunkowy czas potrzebny na przygotowanie posiłku.
  4. Kolejnym kliknięciem generujemy kompletną listę zakupów, zaznaczamy na niej produkty które powiadamy i drukujemy gotową listę na zakupy.

Możliwości portalu na tym się jednak nie kończą. Czasami nasza sytuacja zdrowotna jest bardzo skomplikowana, wymaga dokładniejszego omówienia bądź połączenia kilku spraw. Często rozmowa z dietetykiem jest wtedy konieczna i portal Diety NFZ również ją umożliwia – i co ważne, również bezpłatnie.

Korzystając z komputera z kamerką, tabletu bądź smartfonu, możemy umówić się na bezpłatne konsultacje on-line aż z trzema specjalistami: dietetykiem, psychodietetykiem lub specjalistą ds. aktywności fizycznej. Zespół ekspertów pomaga zarówno osobom zdrowym, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy, jak i chorym, dla których dieta powinna być elementem skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku, gdy jednocześnie występuje wiele różnych chorób.

Z portalu najchętniej korzystają młodzi

Portal Diety NFZ powstał z myślą o szerokim gronie odbiorców. – Faktycznie wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak najliczniejszą i najbardziej aktywną grupę stanowią osoby pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Jeśli chodzi o płeć, 55% stanowią kobiety. 48 %  użytkowników portalu deklaruje niską aktywność fizyczną, a 25 % jej brak – dodaje Rafał Śliż.

Chociaż większość użytkowników portalu ma prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), to spośród wszystkich 11 planów żywieniowych plan „Nadwaga i Otyłość” cieszy się największą popularnością. Drugim, najczęściej wybieranym planem jest „Classic”. Użytkownicy coraz częściej decydują się na rodzinny plan żywieniowy, który daje możliwość przygotowania zbilansowanych posiłków dla całej rodziny.

Gdzie znaleźć dodatkową pomoc?

Świadomość społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia stale wzrasta. Coraz częściej posiłkujemy się wiedzą i ciekawostkami zasięgniętymi z Internetu. Niestety w sieci rozpowszechnianych jest wiele mitów dotyczących zdrowego stylu życia, które trudno odróżnić od prawdy. Należy więc weryfikować źródła informacji, żeby nie zaszkodzić sobie ani osobom ze swojego otoczenia. Pomocą mogą być materiały przygotowane z Ekspertami w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” dostępne bezpłatnie na stronie internetowej NFZ.

Potrzebujesz rozwinąć ten temat? A może masz pomysł na kolejny artykuł? Opisz nam w mailu rzecznikprasowy@nfz-rzeszow.pl swoje potrzeby, a my postaramy się je zrealizować. A może jesteś pracownikiem medycznym i chciałabyś/chciałbyś wspólnie poruszyć jakąś kwestię? Zapraszamy do współpracy!

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin