Transport paletowy jest najbardziej efektywny w przypadku przewozu towarów o dużych gabarytach, kłopotliwych nie tylko w sortowaniu, ale także załadunku i rozładunku. Dlatego przewóz palet znajduje się w ofercie większości wiodących przewoźników, a niektórzy spośród nich się w nim specjalizują. Przestrzeń ładunkowa pojazdów nie jest z gumy, a narzędzia logistyczne mają swoje ograniczenia, dlatego w Europie, a także na całym świecie dawno ustandaryzowano rozmiary wykorzystywanych palet.
Jakie wymiary podstawy obowiązują u niemal wszystkich firm kurierskich? Jakie ograniczenia i wymagania wiążą się z przesyłaniem palet? Jak obniżyć koszty tego typu wysyłek?
Ustandaryzowane wymiary palet
Drewniane palety idealnie nadają się do przewozu towarów o dużych gabarytach i wadze, na przykład sprzętu AGD, dużego sprzętu sportowego, mebli czy materiałów budowlanych. Kurier wyposażony w wózek widłowy może sprawnie załadować i rozładować zawartość przesyłki. Transport na palecie sprawia również, że towar jest bezpieczny, ponieważ nie przemieszcza się po ładowni.
Obecnie funkcjonują cztery podstawowe rodzaje palet:
- europalety – o wymiarach podstawy 120 x 80 cm,
- półpalety – 80 x 60 cm,
- palety przemysłowe – 120 x 100 cm,
- palety przemysłowe – 120 x 120 cm.
Dopuszczalne wymiary i waga przesyłek paletowych
Przygotowując towar do wysyłki na palecie należy pamiętać, że nie może on wystawać poza pionowy obrys palety. Duże znaczenie ma także równomiernie rozłożony ciężar i zabezpieczenie przesyłki, na przykład poprzez staranne owinięcie jej folią stretch lub dodatkowe taśmy mocujące.
Jednak to nie wszystko – poszczególne firmy kurierskie określają swoje limity wysokości dla przesyłek paletowych, sięgające na przykład 180 cm lub 210 cm. Wysokość należy obliczać z uwzględnieniem wysokości samej palety. Ograniczenia dotyczą także wagi towaru znajdującego się na jednej palecie, która zazwyczaj nie może przekraczać 1200 kg, a w przypadku półpalet – 400 kg. U większości przewoźników podobne limity dotyczą wysyłek w obrębie kraju i zagranicznych.
Transport przesyłek na paletach niestandardowych
Co zrobić w sytuacji, gdy wielkość towaru przekracza dopuszczalne limity? Jednym z wyjść jest transport przesyłki na więcej niż jednej palecie, co może odbywać się w ramach jednego listu przewozowego. Wówczas obowiązują odrębne limity wagi dla całej przesyłki. Sprawa jest prosta, kiedy chodzi o wysyłkę kilku przedmiotów lub kilkuset małych produktów.
Gdy dużego przedmiotu nie da się podzielić, konieczne może okazać się zastosowanie palety niestandardowej. W tym celu warto poprosić przewoźnika lub brokera kurierskiego o indywidualną wycenę zamówienia.
Sprawdzony sposób na tanią wysyłkę palet w kraju i za granicę
Koszty wysyłki palet są zróżnicowane u poszczególnych przewoźników, więc aby uzyskać atrakcyjną cenę, klient powinien porównać jak najwięcej możliwych ofert. Tego można wygodnie dokonać korzystając z usług platformy do zarządzania rozwiązaniami wysyłkowymi,, na przykład popularnego serwisu Apaczka: https://www.apaczka.pl/oferta/palety-polpalety/.
Współpraca z platformą wysyłkową odbywa się na elastycznych zasadach, a klienci biznesowi mogą liczyć na wysokie rabaty oraz dedykowane udogodnienia dla przedsiębiorców!