Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Ropczyce świętują 662 lat rozwoju

Ropczyce to piękny zakątek Podkarpacia. To miasto powiatowe stanowiące ważne lokalne centrum administracyjne, gospodarcze, kulturalne i oświatowe. Gminę Ropczyce zamieszkuje ponad 27 tys. mieszkańców. Przemysłowe i administracyjne tradycje miasta dają możliwość funkcjonowania tutaj instytucji i przedsiębiorstw o charakterze ponadlokalnym. Z jednej strony nowoczesność, szybki rozwój infrastruktury i przemysłu, z drugiej zaś – różnorodność przyrody, historia oraz kultywowanie tradycji sprawiają, że każdy, kto odwiedzi Ziemię Ropczycką, będzie zaskoczony wzajemnym oddziaływaniem na siebie postępu
i tradycji.

To właśnie w Ropczycach, jak nigdzie indziej doceniane są postaci, które przyczyniły się do założenia i rozwoju miasta. Tradycją stało się już świętowanie urodzin miasta. W tym roku Ropczyce świętują 662 lata. Z tej okazji, jak co roku, w centrum ropczyckiego rynku stanie tort dla mieszkańców, liczył będzie właśnie 662 centymetry długości.

  Od początków swojego istnienia Ropczyce to miasto postępowe. Szczególnie ostatnie 30 lat to czas, w którym rozwinęło się w sposób szczególny i zauważalny zarówno dla osób tutaj mieszkających jak i przyjezdnych. Otwartość na ludzi i ich potrzeby to cechy charakterystyczne dla ropczyckiego samorządu, który chętnie wspiera blisko czterdzieści stowarzyszeń kulturalnych, oświatowych czy sportowych, działających na jego terenie.

Jedną z ważniejszych kwestii jest dbałość o rozwój młodych rodzin. Oferując im nie tylko miejsca pracy, ale też mieszkania w budownictwie wielorodzinnym, dobrą bazę edukacyjno-wychowawczą w postaci żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych czy możliwości rekreacyjnych, samorząd daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Dlatego młodzi ludzie chętnie decydują się na wiązanie swojej przyszłości z Ropczycami. Gminna Spółka Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Ropczycach to jedyna taka spółka gmina na terenie całego powiatu ropczycko-sędziszowskiego. Pomimo wielu zawirowań rynkowych i przemian społecznych z sukcesem działa już od 25 lat, budując kolejne mieszkania na sprzedaż i wynajem. W ostatnich dniach przekazano mieszkańcom klucze do kolejnych 36 mieszkań na najem.

Każdego roku do użytku oddawane są znaczące inwestycje. Niezależnie od tego, czy jest to nowoczesny dworzec autobusowy, park rekreacyjny, droga czy pumptrack, bazar czy hala gimnastyczna, każda podejmowana decyzja przyczynia się do rozwoju gminy. Wszystko dlatego, że samorząd myśląc o Ropczycach, patrzy w przyszłość.

Dla ropczyckiego samorządu najważniejsi są ludzie, dlatego tak dba on o rozwój młodych rodzin, oferując im nie tylko miejsca pracy, mieszkania, tereny dla budownictwa jednorodzinnego. Aby ułatwić mamom powrót do pracy burmistrz Bolesław Bujak postanowił zadbać czy bazę edukacyjno-wychowawczą. Od stycznia tego roku w budynku szkoły w Brzezówce funkcjonuje nowy oddział żłobkowy dla 18 dzieci. W budowie jest kolejny żłobek z przedszkolem na nowym osiedlu przy ul. J. Mehoffera. W nowym obiekcie będzie 5 oddziałów żłobkowych dla 40 dzieci i oddział przedszkolny dla 25 dzieci. W planach są kolejne tego typu inwestycje, w Niedźwiadzie, Lubzinie i na osiedlu Witkowice. To właśnie na tym osiedlu w marcu rozpocznie się duża inwestycja, warta prawie 13 mln zł. Będzie to I etap budowy nowoczesnej szkoły podstawowej.

Kiedyś Ropczyce należały do grupy gmin rolniczych, jednak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat szybki rozwój, świetna lokalizacja i optymalne warunki dla inwestorów sprawiły, że stała się gminą przemysłowo-rolniczą. Ropczyce leżą zalewie 30 km od Rzeszowa, na przecięciu dwóch szlaków komunikacyjnych DK nr 4 i DW 986, w sąsiedztwie autostrady A4 i linii kolejowej E30. Samorząd skutecznie poszerza strefę przemysłową i nie poprzestaje na terenach już przygotowanych pod inwestycję. Uzbrojenie terenów inwestycyjnych, budowa sieci dróg to nieustające działania rozwijające i otwierające kolejne tereny dla inwestorów. Ta otwartość samorządu w stosunku do inwestorów od 20 lat korzystnie wpływa na rozwój obszaru przemysłowego, zarówno dużych i średnich firm, których kilkanaście w tym okresie rozwinęło działalność. Również bardzo dynamicznie rozwinął się rynek małych, lokalnych firm na terenie miasta i gminy, których w naszym powiecie mamy najwięcej i które są podstawą zatrudnienia setek rodzin.

Ropczyce to przykład zrównoważonego rozwoju. Podstawowe atuty, takie jak potencjał gospodarczy dający miejsca pracy, rozwijające się mieszkalnictwo, bogate tradycje edukacyjne z rozwiniętą siecią szkół czy nowoczesna baza sportowo-rekreacyjna tworzą przyjazny klimat dla mieszkańców. 

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin