REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 3 grudnia 2024

W co warto zainwestować? Pomysły na małe i duże sumy

Średnie oprocentowanie lokat w 2023 roku waha się w przedziale od 7 do 8 proc. w skali roku, a więc jest to znacznie mniej, niż obecna inflacja. Jedynym sposobem na realną ochronę oszczędności jest inwestowanie. Wcale nie wymaga ono dużego budżetu, a dzięki dywersyfikacji oraz zachowawczości możemy zminimalizować ryzyko utraty środków. Wybraliśmy najciekawsze pomysły na zainwestowanie małych oraz dużych sum!

Kryptowaluty

Choć kryptowaluty nie cieszą się już aż taką popularnością, jak jeszcze przed kilkoma laty, to wiele osób wciąż w nie inwestuje. Rynek wirtualnych pieniędzy zdążył już ochłonąć, ale wzrosty i spadki wciąż są znaczące, bo wahania cen sięgają kilku lub nawet kilkunastu procent dziennie. Ryzyko jest duże, ale w zamian możemy liczyć na znaczne zyski – pamiętajmy, że trzeba od nich zapłacić podatek od kryptowalut.

Poza tradycyjnymi kryptowalutami takimi jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple, w sprzedaży znajdziemy też bardziej ryzykowne, ale innowacyjne projekty oraz tzw. tokeny NFT. Szał na te ostatnie wciąż trwa – to unikatowe certyfikaty autentyczności wirtualnych dzieł sztuki. Posiadając token NFT stajemy się właścicielem pliku. Możemy go później odsprzedać innym kolekcjonerom.

Jak już wspomnieliśmy, inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Przed podjęciem decyzji o wydaniu pieniędzy warto poczytać opinie ekspertów i zastanowić się, czy wybrana kryptowaluta faktycznie jest atrakcyjną opcją.

Fundusze ETF

Fundusze ETF to najnowsza moda w świecie inwestowania. Wyróżniają się wieloma zaletami, a najważniejszymi z nich są prostota oraz niskie ryzyko przy atrakcyjnej stopie zwrotu. Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF przypominają tradycyjne fundusze inwestycyjne. Inwestorzy kupują jednostki uczestnictwa i otrzymują wypłatę zysków w formie dywidendy. Różnica jest jednak znacząca – ETF-y śledzą wybrany rodzaj aktywów (np. indeks WIG 20 lub NYSE 500, cenę złota lub pszenicy na giełdzie towarowej w Chicago itd.). W praktyce oznacza to, że wycena funduszu zmienia się w taki sam sposób, jak wartość instrumentu bazowego.

Fundusze ETF mogą być ciekawym pomysłem na zainwestowanie średnich i dużych kwot. Zakup jednostek uczestnictwa jest bardzo prosty, choć pamiętajmy o tym, że każda inwestycja to ryzyko – najpopularniejsze ETF-y są oparte na indeksach giełdowych, których wartość rośnie niemal zawsze, za wyjątkiem okresu recesji finansowej. Ponadto koszty zarządzania funduszami ETF są niewielkie, co dodatkowo zwiększa stopę zwrotu z inwestycji.

Złoto i inne metale szlachetne

Inwestowanie w złoto i inne metale szlachetne wciąż cieszy się ogromną popularnością. Jak wyjaśnia portal redpilersi.pl, inwestorzy najchętniej sięgają po kruszce w okresie kryzysu lub niepewności gospodarczej. To właśnie wtedy ich wartość jest największa. Numerem jeden wciąż jest złoto, ale w sprzedaży znajdziemy również srebro, platynę oraz pallad. Jak zainwestować w metale szlachetne?

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na zainwestowanie w metale szlachetne jest zakup monet kruszcowych. Trzeba uważać na fałszywki – w obiegu wciąż można znaleźć monety lub sztabki z wkładką ołowiową. Dlatego warto skorzystać z zaufanych źródeł i unikać kupowania kruszców z rynku wtórnego. Jeśli chodzi o konkretne marki, to największym zaufaniem cieszą się południowoafrykańskie Krugerrandy, ale ciekawą opcją są też angielska Brittanica, amerykańskie Golden Eagle oraz kanadyjskie Maple Leafy.

Obligacje EDO

Jeżeli szukamy bezpiecznej przystani dla naszych pieniędzy, ale nie chcemy podejmować dużego ryzyka, to warto wykupić 10-letnie obligacje EDO indeksowane o wysokość inflacji. To jeden z niewielu sposobów na ochronę kapitału przed wzrostem cen. Nie jest on perfekcyjny, ale obligacje skarbowe emitowane przez Ministerstwo Finansów wiążą się z niewielkim ryzykiem. Oczywiście możemy sięgnąć po inne rodzaje polskich obligacji, ale większość z nich oferuje dużo niższe stopy zwrotu. Ciekawą alternatywą wydają się być obligacje denominowane w zagranicznych walutach, ale trudno jest je kupić, a ich oprocentowanie jest raczej niskie.

Planując rozpoczęcie przygody z inwestowaniem należy pamiętać o absolutnych podstawach, takich jak dywersyfikacja portfela oraz zarządzanie ryzykiem, którego niestety nie da się uniknąć. Co istotne, inwestowanie kapitału opłaca się znacznie bardziej od tradycyjnych lokat bankowych – ich oprocentowanie jest niższe od inflacji, a więc trzymając pieniądze w banku realnie tracą one na wartości!

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin