Przestrzeń, funkcjonalność i komfort użytkowania. To podstawowe elementy dobrze zaprojektowanej kuchni. Współczesne czasy przyniosły wszelkiego rodzaju postępy – zarówno w zakresie technologii, jak i przestrzeni. Jednym z takich rozwiązań jest wyspa kuchenna, która stała się praktycznym i atrakcyjnym wzorniczo elementem nowoczesnych kuchni.
Wyspy kuchenne sprawdzają się szczególnie tam, gdzie kuchnia połączona jest z salonem. Tworzy wtedy naturalną barierę i w nienachalny sposób oddziela różne strefy. Ale, oczywiście, spełnia o wiele więcej funkcji.
Miejsce do przechowywania, powierzchnia robocza i stolik barowy
Wyspę kuchenną bez przesady można nazwać doskonale wielofunkcyjnym elementem. Jeśli jest częścią kuchni, tworzy dodatkową powierzchnię roboczą oraz zapewnia dużo miejsca do przechowywania. Zaletą wyspy pod tym względem jest to, że dostęp do przestrzeni jest możliwy ze wszystkich stron, dzięki czemu można ją naprawdę maksymalnie wykorzystać, nie tworząc przy tym żadnych „martwych punktów”.
W niektórych kuchniach wyspa służy jako powierzchnia do gotowania lub mieści zlew. Jeśli tak jest, trzeba wziąć pod uwagę konieczność doprowadzenia do wyspy prądu i wody. Z reguły oznacza to, że należy również wyciąć podłogę i zająć się innymi szczegółami technicznymi, co na dłuższą metę może być kosztowne. Umieszczając płytę grzewczą, nie możemy zapominać o odprowadzaniu oparów za pomocą wysokiej jakości okapu, co może być nieco bardziej skomplikowane w przypadku wyspy. Jeśli jednak uwzględnimy te zawiłości już na samym początku, czyli przed rozpoczęciem budowy lub remontu, może to być bardzo ciekawe rozwiązanie.
To, co wcale nie jest technicznie skomplikowane, to przekształcenie wyspy w stół jadalny lub przynajmniej miejsce do swobodnego siedzenia. Wymaga to jedynie dodania stołków barowych. Ponownie, trzeba wziąć pod uwagę tę opcję podczas remontu, aby pomieścić przyszłe siedzenia i stworzyć miejsce dla stóp. Często wybiera się takie ułożenie wyspy, że jedna dolna część składa się z miejsc do przechowywania, podczas gdy druga pozostaje całkowicie otwarta.
Niezależnie od tego, czy używasz wyspy tylko jako powierzchni do przechowywania i pracy, czy też przekształcasz ją w oryginalny stolik barowy, nie powinieneś zapominać o wysokiej jakości oświetleniu. To właśnie tutaj najlepiej sprawdzają się lampy wiszące, ponieważ nie tylko tworzą atrakcyjny element wystroju, ale również wystarczająco oświetlają całą powierzchnię. Kluczem jest wybór opraw, które nie będą przeszkadzać podczas pracy lub siedzenia. Idealne mogą być lampy z możliwością ściemniania, dzięki którym zawsze można dostosować intensywność do swoich potrzeb.
Wyspa tylko tam, gdzie jest na nią miejsce
Wyspy kuchenne nie muszą być domeną największych kuchni, ale też nie powinny być zbyt ciasne. Ważne, by pozostawić w kuchni dużo miejsca do poruszania się. Istotne jest to, aby wszędzie pozostawić co najmniej metr wolnej przestrzeni – a także, by poszczególne drzwiczki i fronty szuflad nie obijały się o siebie. Sama wyspa może być wtedy całkowicie wolnostojąca lub też połączona z resztą kuchni z jednej strony (w takim przypadku mówimy o półwyspie). Najczęściej spotykamy wyspy prostokątne, ale zdarzają się również kwadratowe, owalne czy nietypowe warianty. Zawsze należy zastanowić się, jak wyspa pasuje do reszty kuchni, nie tylko pod względem kształtu i wysokości, ale także pod względem użytych materiałów i ogólnego stylu.