Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 28 kwietnia 2024

Zakończył się projekt „Polsko- ukraińskie siostrzeństwo”

Atmosfera siostrzeństwa i wzajemnego zrozumienia, motywacja do podejmowania działań, wyrażania swoich poglądów, a także wykształcenie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach – tak przebiegał projekt „Polsko-ukraińskie siostrzeństwo” realizowany przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin.

W ramach projektu, Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin wraz z norweskim partnerem Norsensus Mediaforum, w ciągu ostatniego roku zrealizowało liczne warsztaty
i spotkania edukacyjne dla 24 dziewczyn w wieku od 15 do 18 lat z Polski
i Ukrainy oraz 16 edukatorek pracujących z młodzieżą.

Pierwszym etapem projektu był Festiwal Siostrzeński, który odbył się w dniach 24-26 marca 2023 roku w Rzeszowie. W trakcie tego trzydniowego wydarzenia, miały miejsce liczne warsztaty, spotkania, koła dyskusyjne i inne aktywności prowadzone przez psychologów czy trenerów antydyskryminacyjnych. Zwieńczeniem festiwalu był koncert ukraińskiego artysty, Gordiyego Starukha.

W lipcu ubiegłego roku, uczestniczki projektu wzięły udział w siedmiodniowym obozie edukacyjnym. Wyjazd był dla uczestniczek okazją do zdobycia nowej wiedzy, nauki rozwiązywania problemów społecznych i przygotowania własnych kampanii społecznych. Oprócz tego, dziewczyny miały również czas na integrację, gry sportowe czy pokazy filmowe.

Przez kilkanaście miesięcy projektu, stworzona została przestrzeń do interaktywnych działań, wiedzy i refleksji nad wykluczeniem w codziennym życiu, a także tematów związanych z przemocą ze względu na płeć i pochodzenie.

Owocem spotkań, warsztatów i treningów są kampanie społeczne, a ich celem jest zachęcenie opinii publicznej do dialogu na temat praw kobiet. – Kampanie, których autorkami są uczestniczki naszego projektu poruszają problem dyskryminacji – trudny, lecz nadal bardzo powszechny. Cieszymy się, że dziewczyny zaangażowały się w powstawanie tych materiałów, bo dla nich to również była cenna lekcja. Realne świadectwa uczestniczek są dla nas najlepszym dowodem na to, że ten projekt to słuszna i pomocna inicjatywa – przekonuje Beata Szeliga, koordynatorka projektu z ramienia PSAR.

Kampanie powstałe w ramach projektu dostępne są w serwisie YouTube, na kanale Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin