Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 1 marca 2024

Czy uda się uratować Browar Leżajsk? Gmina złożyła ofertę jego zakupu

Oferty zakupu browaru w Leżajsku złożyły już dwa podmioty, w tym lokalna gmina. (Fot. Wit Hadło)

Gmina Leżajsk, reprezentowana przez jej wójta Krzysztofa Sobejko, złożyła ofertę zakupu Browaru Leżajsk, wraz z jego wyposażeniem i prawem do używania znaku towarowego podkarpackiego piwa.

Przypomnijmy, że Grupa Żywiec, która od kilkunastu lat jest właścicielem leżajskiego browaru, podjęła decyzję o reorganizacji swojej produkcji w Polsce. Firma planuje skoncentrować produkcję oraz przyszłe inwestycje na sieci czterech browarów. Oznacza to zakończenie produkcji w Browarze Leżajsk w czerwcu br.

Jak zapewniają przedstawiciele żywieckiego holdingu piwowarskiego marka piwa „Leżajsk” pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach.

Pracę w leżajskim browarze może stracić ok. 100 osób

Informacja ta postawiła wszystkich na nogi. Pracę stracić może ok. 100 osób zatrudnionych w leżajskim browarze i ok. 300 osób, które z nim współpracują. Do ratowania browaru natychmiast włączyli się samorządowcy, w tym wójt gm. Leżajsk Krzysztof Sobejko.

PRZECZYTAJ TEŻ: Koniec Browaru Leżajsk. Ponad 100 osób straci pracę

– Tak duża liczba zwolnionych odbije się „czkawką” na całej okolicy. Dla samorządów miasta i gminy Leżajsk, zamknięcie lokalnego browaru to też wymierne, potężne straty finansowe. Nie będzie wpływu z podatku od nieruchomości czy kilkunastu proc. rekompensaty z PIT – mówi Super Nowościom wójt Sobejko. – Do Grupy Żywiec dostarczyliśmy ofertę handlową odkupienia browaru. Przygotowaliśmy ją z partnerem – poinformował samorządowiec.

– Chcemy kupić cały browar, wraz z maszynami i prawem do używania znaku towarowego piwa „Leżajsk” – zapowiedział wójt, który nie chce jednocześnie zdradzać samych szczegółów złożonej oferty. – Złożyliśmy ją z partnerem handlowym działającym w branży spożywczej na terenie całego kraju – wyjaśnia.

Wiadomo też, że podmiot współpracujący z gminą nie produkował nigdy piwa.

– Nasze działanie to też krok symboliczny. Chcemy zachować tradycję tego browaru, opartą na naszych wysokiej jakości wodach podziemnych – mówi wójt Krzysztof Sobejko. Wszelkie szczegóły przedstawionej propozycji kontraktu mamy poznać po ewentualnych rozmowach z właścicielem browaru w Leżajsku.

Czy Browar Leżajsk da się kupić?

Początkowo ze strony właścicieli browaru płynęły przekazy, że samo miejsce może i zostanie sprzedane, ale raczej nie podmiotom konkurencyjnym dla Grupy Żywiec. Jakie stanowisko prezentuje obecnie spółka? Zapytaliśmy o to Magdalenę Brzezińską, dyrektor ds. korporacyjnych spółki.

– Grupa Żywiec zapozna się ze wszystkimi złożonymi ofertami, ale ostateczna decyzja, co do wyboru nabywcy będzie opierała się również na profilu inwestycyjnym nabywcy i jego dalszych planach w zakresie wykorzystania tego majątku – przekazała naszej redakcji

Potwierdziła jednocześnie, że deklarację kupna browaru w Leżajsku złożył wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko. 

– Zbyt wcześnie żeby nazwać te propozycje ofertami – zaznaczyła, dodając: – Nie będziemy komentować szczegółów tego procesu, gdyż jest on poufny.

Złożona przez leżajską gminę oferta jest już drugą, którą otrzymała Grupa Żywiec. Wcześniej wykup browaru zaproponowała Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, były poseł.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin