Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pon. 15 kwietnia 2024

O krok bliżej do tanich mieszkań. Rzeszowscy radni za powołaniem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej mieszkania buduje m.in. Sędziszów Małopolski. n(Fot. archiwum)

Tym razem się udało. Podczas sesji rzeszowscy radni zatwierdzili nazwę i zgodzili się na powołanie spółki SIM KZN Ziemi Podkarpackiej. Będzie ona odpowiedzialna za budowę tanich mieszkań czynszowych. Nie tylko w Rzeszowie, także w gminach Błażowa, Kuryłówka i Nowa Dęba, które mają wejść w jej skład.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to program wspierający budowę mieszkań na wynajem. Są przeznaczone dla osób, które mają pieniądze na comiesięczny czynsz i opłaty, jednak nie mogą pozwolić sobie na własne M, bo np. nie stać ich na kredyt hipoteczny. Program wspierany jest przez Krajowy Zasób Nieruchomości, rządową instytucję, która finansuje ponad jedną trzecią inwestycji. Z budżetu można dodatkowo dostać bezzwrotną pożyczkę w wysokości 3 mln zł, gminy mogą też liczyć na preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego.

SIM Galicja nie spodobała się w Krajowym Zasobie Nieruchomości

Kluczowym elementem jest powołanie spółki, która odpowiedzialna będzie za inwestycję. W jej skład wchodzą samorządy i KZN. Rzeszowscy radni planowali to zrobić miesiąc temu, jednak nazwa SIM Galicja, którą zaproponowali nie spodobała się rządowej instytucji.

– Nikt jej z nami nie skonsultował. Jako instytucja państwowa nie możemy zaakceptować nazwy, która historycznie kojarzy się z okresem zaborów i utratą niepodległości państwa polskiego – tłumaczyła nam wtedy Joanna Kołakowska-Koroluk, rzecznik prasowy KZN.

Za drugim razem się udało. SIM KZN Ziemi Podkarpackiej nie wzbudziło kontrowersji i w ub. tygodniu rzeszowscy radni bez problemu zgodzili się na powołanie spółki. Na tej samej sesji zatwierdzono wniosek prezydenta o wsparcie SIM kwotą 3 mln. zł ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Czy to oznacza, że wkrótce w Rzeszowie rozpocznie się budowa nowych bloków? Nie tak szybko.

– Kolejnym krokiem będzie procedowanie umowy, którą przedstawił miastu KZN. Z racji tego, że w skład spółki oprócz Rzeszowa będą wchodziły również gminy Błażowa, Kuryłówka i Nowa Dęba, czekamy aby rady tych gmin również podjęły stosowne uchwały. Wtedy zostanie podpisana umowa. Kolejnym krokiem będzie wybranie prezesa spółki, a następnie gminy będą mogły wystąpić o dofinansowanie. Niestety nie ustalono jeszcze konkretnych terminów tych działań – wyjaśnia Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Mimo chwilowych zawirowań na razie w planach miasta nie ma większych opóźnień. Rzeszów ma już potrzebną 14-hektarową działkę na osiedlu Staroniwa. W marcu padła deklaracja, że budowa pierwszych bloków przy ul. Wołyńskiej rozpocznie się jesienią 2023 roku, a pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do nich w 2025 r. Ratusz zapewnia, że realizacja projektu rozpocznie się tak szybko, jak to tylko możliwe.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin