REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 20 czerwca 2024

Poczta Polska zainwestuje pod Rzeszowem 200 mln zł. Będą nowe miejsca pracy

Podpisanie porozumienia między przedstawicielami Poczty Polskiej i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Dzięki podpisanemu w Rzeszowie porozumieniu Poczta Polskiej zbuduje w Świlczy nowoczesną sortownię. (Fot. Jakub Orchowski)

Poczta Polska zbuduje nowoczesną sortownię na Podkarpaciu. Inwestycja powstanie w Świlczy, ma kosztować 200 mln zł.

Poczta Polska i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały porozumienie w sprawie przekazania gruntu pod budowę nowoczesnej sortowni Poczty Polskiej na Podkarpaciu. Obiekt powstanie w Świlczy, w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego i węzła z drogą S19. Łączny koszt inwestycji to aż 200 mln złotych. To kolejny projekt realizowany przez Pocztę Polską w ramach próby jej transformacji.

Nowoczesny węzeł obejmujący całe Podkarpacie

Podczas konferencji prasowej, która w piątek odbyła się w Rzeszowie, Poczta Polska poinformowała, że planuje budowę nowoczesnego węzła ekspedycyjno-rozdzielczego obejmującego swoim zasięgiem całe Podkarpacie. Projekt ma być realizowany między innymi dzięki potężnemu wsparciu Skarbu Państwa.

– Podjęliśmy decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej na kwotę 1,3 mld w ciągu najbliższych dwóch lat. Czekamy na zatwierdzenie budżetu przez Komisję Europejską – ogłosił Piotr Rycerski, szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych.

Według przekazanych informacji, należąca dotychczas do Poczty Polskiej działka w gminie Trzebownisko okazała się zbyt mała na realizację projektu. Powierzchnia nowej hali w Świlczy to aż 20 tysięcy metrów kwadratowych. W nowym obiekcie, oprócz miejsca na magazynowanie i sortowanie paczek i listów, znajdą się pomieszczenia biurowe. A także wydział techniczny, zajmujący się m.in. naprawą samochodów dostawczych.

– Porozumienie podpisane z KOWR-em daje Poczcie Polskiej możliwość zamiany naszej działki, z działką należącą do Skarbu Państwa na terenie Świlczy. Umożliwi to wybudowanie kompleksowego obiektu logistycznego dla Poczty i całego województwa – ogłosił wiceprezes Poczty Polskiej, Andrzej Bodziony. – To projekt kluczowy dla państwa. Daje on perspektywę na umocnienie pozycji i poprawę wskaźników Poczty zarówno w Polsce, jak i w regionie.

– To inwestycja szczególnie istotna w kontekście wojny na Ukrainie. Ogromna liczba przesyłek stamtąd przechodzi przez nasz teren – podkreślił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Posiadamy znakomitą lokalizację. Świlcza, szpital Uniwersytecki regionie, przyszła strefa aktywności gospodarczej. Przemierzamy się do inwestycji drogowej w tamtym miejscu.

Będą nowe miejsca pracy

Na terenie Rzeszowa obserwujemy obecnie dynamiczny wzrost nadawania przesyłek kurierskich. Rocznie to już powyżej 4 mln sztuk, a liczba ta systematycznie wzrasta. Zdaniem polityków, inwestycja w Świlczy ma nie tylko usprawnić procesy logistyczne w regionie, lecz również utrzymać i stworzyć nowe miejsca pracy.

– Będziemy chcieli utrzymać zatrudnienie w Poczcie Polskiej na terenie Rzeszowa we wszystkich trzech jednostkach. Scentralizowanie tych obiektów w jeden, powinno usprawnić proces opracowywania i ekspediowania przesyłek. Wraz z tym wzrostem, chcemy to zatrudnienie zwiększać – przekazywał Andrzej Bodziony. – Dzisiaj trudno jest mówić jakie to będą liczby. Natomiast wzrost przychodów i nadawanych wolumenów wiązał się będzie z większą liczbą ludzi potrzebnych do pracy.

Docelowo obiekt ma pracować 24 godziny na dobę, a oprócz przesyłek kurierskich będą tu opracowywane także przesyłki listowe i paletowe.

– Dzisiaj palety nie znajdują się w głównym obiekcie na terenie Rzeszowa, chcemy to zmienić – dodał wiceprezes Poczty Polskiej.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin