REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 1 października 2023

Poczta Polska zainwestuje pod Rzeszowem 200 mln zł. Będą nowe miejsca pracy

Podpisanie porozumienia między przedstawicielami Poczty Polskiej i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Dzięki podpisanemu w Rzeszowie porozumieniu Poczta Polskiej zbuduje w Świlczy nowoczesną sortownię. (Fot. Jakub Orchowski)

Poczta Polska zbuduje nowoczesną sortownię na Podkarpaciu. Inwestycja powstanie w Świlczy, ma kosztować 200 mln zł.

Poczta Polska i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisały porozumienie w sprawie przekazania gruntu pod budowę nowoczesnej sortowni Poczty Polskiej na Podkarpaciu. Obiekt powstanie w Świlczy, w pobliżu Szpitala Uniwersyteckiego i węzła z drogą S19. Łączny koszt inwestycji to aż 200 mln złotych. To kolejny projekt realizowany przez Pocztę Polską w ramach próby jej transformacji.

Nowoczesny węzeł obejmujący całe Podkarpacie

Podczas konferencji prasowej, która w piątek odbyła się w Rzeszowie, Poczta Polska poinformowała, że planuje budowę nowoczesnego węzła ekspedycyjno-rozdzielczego obejmującego swoim zasięgiem całe Podkarpacie. Projekt ma być realizowany między innymi dzięki potężnemu wsparciu Skarbu Państwa.

– Podjęliśmy decyzję o dokapitalizowaniu Poczty Polskiej na kwotę 1,3 mld w ciągu najbliższych dwóch lat. Czekamy na zatwierdzenie budżetu przez Komisję Europejską – ogłosił Piotr Rycerski, szef Gabinetu Politycznego Ministra Aktywów Państwowych.

Według przekazanych informacji, należąca dotychczas do Poczty Polskiej działka w gminie Trzebownisko okazała się zbyt mała na realizację projektu. Powierzchnia nowej hali w Świlczy to aż 20 tysięcy metrów kwadratowych. W nowym obiekcie, oprócz miejsca na magazynowanie i sortowanie paczek i listów, znajdą się pomieszczenia biurowe. A także wydział techniczny, zajmujący się m.in. naprawą samochodów dostawczych.

– Porozumienie podpisane z KOWR-em daje Poczcie Polskiej możliwość zamiany naszej działki, z działką należącą do Skarbu Państwa na terenie Świlczy. Umożliwi to wybudowanie kompleksowego obiektu logistycznego dla Poczty i całego województwa – ogłosił wiceprezes Poczty Polskiej, Andrzej Bodziony. – To projekt kluczowy dla państwa. Daje on perspektywę na umocnienie pozycji i poprawę wskaźników Poczty zarówno w Polsce, jak i w regionie.

– To inwestycja szczególnie istotna w kontekście wojny na Ukrainie. Ogromna liczba przesyłek stamtąd przechodzi przez nasz teren – podkreślił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Posiadamy znakomitą lokalizację. Świlcza, szpital Uniwersytecki regionie, przyszła strefa aktywności gospodarczej. Przemierzamy się do inwestycji drogowej w tamtym miejscu.

Będą nowe miejsca pracy

Na terenie Rzeszowa obserwujemy obecnie dynamiczny wzrost nadawania przesyłek kurierskich. Rocznie to już powyżej 4 mln sztuk, a liczba ta systematycznie wzrasta. Zdaniem polityków, inwestycja w Świlczy ma nie tylko usprawnić procesy logistyczne w regionie, lecz również utrzymać i stworzyć nowe miejsca pracy.

– Będziemy chcieli utrzymać zatrudnienie w Poczcie Polskiej na terenie Rzeszowa we wszystkich trzech jednostkach. Scentralizowanie tych obiektów w jeden, powinno usprawnić proces opracowywania i ekspediowania przesyłek. Wraz z tym wzrostem, chcemy to zatrudnienie zwiększać – przekazywał Andrzej Bodziony. – Dzisiaj trudno jest mówić jakie to będą liczby. Natomiast wzrost przychodów i nadawanych wolumenów wiązał się będzie z większą liczbą ludzi potrzebnych do pracy.

Docelowo obiekt ma pracować 24 godziny na dobę, a oprócz przesyłek kurierskich będą tu opracowywane także przesyłki listowe i paletowe.

– Dzisiaj palety nie znajdują się w głównym obiekcie na terenie Rzeszowa, chcemy to zmienić – dodał wiceprezes Poczty Polskiej.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Dzisiejsze wydanie gazety
Super Nowości do nabycia
w kioskach na Podkarpaciu

Jedynka Super Nowości z 29 września 2023

Reklama

@2008 – 2023 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin