Piętnastoletni Szpitalny Oddział Ratunkowy w SP ZOZ w Sanoku zostanie w końcu zmodernizowany. Szpital z ministerstwa zdrowia otrzymał blisko 15 mln zł dofinansowania na jego remont.
Jak mówi Grzegorz Panek dyrektor ZS ZOZ w Sanoku, radość z otrzymanego dofinansowania jest ogromna.
– Wręcz trudna do opisania – podkreśla.
- PRZECZYTAJ TEŻ: W szpitalu w Rzeszowie przeprowadzono pierwsze operacje w rozszerzonej rzeczywistości
Przypomina też, że jest to bardzo ważny oddział nie tylko dla mieszkańców Sanoka ale też i tych z terenu Bieszczadów. Ci bowiem już niedługo mogą zostać bez ostatniego SOR-u, który jeszcze funkcjonuje w leskim szpitalu.
– Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego tego oddziału, co w wyniku modernizacji budynku i sprzętu będzie zachowane na kolejne lata – dodaje dyrektor.
SOR w Sanoku działa już 15 lat
Sanocki SOR, który działa już 15 lat, wymagał dużego wsparcia inwestycyjnego. Mimo tego, według statystyk zajmuje 17 miejsce, na 205 działających w kraju SOR-ów. Pieniądze na jego modernizację przebudowę i doposażenie pochodzą z Funduszu Medycznego MZ.
Szpital w Sanoku na bieżąco poszerza ofertę medyczną oraz nabywa nowy sprzęt specjalistyczny. Pacjenci na miejscu mogą robić badania w pracowni tomograficznej, aparatu RTG czy mammograficznej. Pod koniec września zostanie tam też otwarta nowa pracownia rezonansu magnetycznego.
– Już niebawem rozpoczną się też prace przy budowie Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych, a jeszcze w tym roku otworzymy nowoczesne laboratorium analityki i mikrobiologii przy SPZOZ w Sanoku – dodaje starosta sanocki Stanisław Chęć.
Usuwają bariery architektoniczne
Obecnie trwają też prace projektowe przy budowie Specjalnego-Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku, w którym mieści się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. We wrześniu, dzięki dofinansowaniu z powiatu, zlikwidowano tam bariery architektoniczne i informacyjno-komunikacyjne, a przy budynku utworzono 16 nowych miejsc postojowych.
Warto również przypomnieć, że od 2019 roku w SP ZOZ działa Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe SPZOZ, które obsługuje teren aż czterech powiatów – bieszczadzkiego, brzozowskiego, leskiego i sanockiego.