Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 5 marca 2024

Tanie mieszkania nawet w szeregówkach. Trzy gminy z SIM Podkarpacie zaczynają budowę

W gm. Miejsce Piastowe SIM Podkarpacie wybuduje osiedle domków szeregowych.

1500 tanich mieszkań na wynajem ma powstać w 7 gminach należących do spółki SIM Podkarpacie. Na wiosnę powinna ruszyć budowa bloków w Boguchwale i Sędziszowie Małopolskim oraz szeregówek w Niżnej Łące, w gminie Miejsce Piastowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nich już początkiem 2024 roku.

Do spółki SIM Podkarpacie oprócz wspomnianych gmin należą jeszcze Nowa Sarzyna, Leżajsk, Dynów i Jarosław. Współudziałowcem jest Krajowy Zasób Nieruchomości, rządowa instytucja, która wspiera inwestycje. Jej prezes Arkadiusz Urban w tym tygodniu odwiedził Podkarpacie, by przekazać gminom promesy na dofinansowanie budowy mieszkań. Łącznie 26 mln zł – po 10 procent do każdej inwestycji.

Boguchwała i Sędziszów Małopolski mają pierwszych lokatorów

Mieszkania budowane w ramach programu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa przeznaczone są dla osób, których nie stać na bankowy kredyt, dochody pozwalają im jednak na comiesięczne opłacanie czynszu i mediów. Trzeba mieć też pieniądze na wkład własny, który pokrywa część kosztów budowy.

– Kwota ta nie przepada. Zwracana jest jeśli lokator zrezygnuje z wynajmu. Mieszkanie z SIM można też będzie wykupić, wtedy potraktowana będzie jako część część wpłaty. Pierwsza możliwość pojawi się już po 15 latach – mówi Krzysztof Bocheński, pełnomocnik spółki SIM Podkarpacie ds. inwestycji w Boguchwale.

W Boguchwale przeprowadzono już nabór na pierwsze mieszkania, które powstaną w trzech blokach na działce przy zbiegu ulic Krasińskiego i Kasprowicza. Będzie ich 225, tymczasem wniosków napłynęło o połowę więcej.

– Mamy ich w sumie ok. 350, właśnie trwa weryfikacja pod względem formalnym i merytorycznym. Tak duże zainteresowanie zachęciło nas do tego, żeby rozpocząć starania o drugą część działki, gdzie można będzie wybudować ponad 300 kolejnych mieszkań. Być może w przyszłym roku na wakacjach uda się ogłosić kolejny nabór – mówi Bocheński.

Docelowo w Boguchwale w ramach inicjatywy będzie 1000 mieszkań.

– Przed nami ostatnie formalności i będziemy szykować się do wyłonienia generalnego wykonawcy pierwszej części inwestycji. Pewnie na wiosnę rozpocznie się budowa, chcielibyśmy żeby w 2024 roku wprowadzili się pierwsi lokatorzy. 

Inwestycja w Sędziszowie Młp. to 42 mieszkania w 7-piętrowym bloku.

Podobne plany mają w Sędziszowie Małopolskim. Tu gotowa jest już lista najemców. W 7-piętrowym bloku przy ul. Wspólnej zamieszkają 42 rodziny.

– Zainteresowanie oczywiście było dużo większe, otrzymaliśmy 72 wnioski – mówi Nikoletta Opiela, inspektor ds. inwestycji SIM Podkarpacie. – Prawomocne pozwolenie na budowę uzyskaliśmy już w maju, wkrótce ogłosimy przetarg na wykonawcę i jak tylko sfinalizujemy finansowanie projektu, będziemy mogli ruszać z budową.

W Niżnej Łące można zamieszkać w szeregówce

Do SIM Podkarpacie należy też gmina Miejsce Piastowe. Tu, zamiast w blokach, zamieszkać będzie można w szeregówce. Osiedle Słoneczne powstanie w malowniczo położonej Niżnej Łące niedaleko Bóbrki. I co najważniejsze – można jeszcze zostać jego mieszkańcem.

– Domki będą 44. Można się starać o cały, 100-metrowy segment, albo o któryś z lokali na parterze lub piętrze. W pierwszym naborze przyjęliśmy 47 wniosków, 7 musieliśmy odrzucić, dlatego niedługo ogłosimy nabór uzupełniający – wyjaśnia Radosław Herda, który jest pełnomocnikiem spółki w gm. Miejsce Piastowe.

Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach budowa ma ruszyć na wiosnę 2023, a po roku osiedle zacznie tętnić życiem. Takie przynajmniej są plany.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2008 – 2024 – supernowosci24.pl Gravamen Media sp. z o.o. Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin