Krośnieński Holding Komunalny (krośnieńska miejska spółka) kupiła nowy kompaktor do zagęszczania odpadów na składowisku. Zastąpi on obecnie używany sprzęt i zapewni właściwą gospodarkę odpadami na wysypisku przez kolejne lata.
Maszyna kupiona została przez spółkę kompaktor BOMAG i jest jedną z najlepszych tego typu maszyn na rynku. Zakup nowego kompaktora był konieczny ze względu na duże wyeksploatowanie obecnego sprzętu, który na krośnieńskim składowisku pracuje od 2006 roku.
Dzięki tej maszynie wydłuży się okres eksploatacji składowiska
– Kompaktor do zagęszczania odpadów jest niezwykle istotnym narzędziem w procesie składowania odpadów – mówi Dorota Kornasiewicz, kierownik Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów. – Przede wszystkim umożliwia skuteczne zagęszczanie i redukcję odpadów, co wydłuża okres eksploatacji składowiska – dodaje.
Jak informuje Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, mimo że spółka jest nastawiona na maksymalizację recykligu i odzysku surowców wtórnych, to zakup nowego kompaktora był niezbędny do efektywnego wykorzystywania naszego składowiska.
– Mamy jeszcze przed sobą kilkuletnią perspektywę jego eksploatacji i właściwe postępowanie z trafiającymi tam odpadami jest naszym priorytetem – stwierdził szef KHK.
Według dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE z maja 2018 r., która wyznacza kierunek gospodarki odpadami, państwa członkowskie Wspólnoty do 2035 r. zobowiązane są do zagwarantowania, by na składowiska odpadów komunalnych nie trafiało więcej niż 10 procent ilości wytwarzanych odpadów.
Będzie ograniczane składowanie odpadów, ale jeszcze nie teraz
– Gospodarka odpadami będzie się przeobrażać w kierunku zdecydowanego ograniczenia składowania odpadów, ale jednak w kolejnych latach składowanie będzie jeszcze konieczne i dlatego musimy dobrze się do tego przygotować – podkreśla prezes KHK.
Nowy kompaktor kosztował 1,5 mln zł i został zakupiony w ramach projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – III etap”, który jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.