Pokonali 342 gospodarstwa z całej Polski i zostali zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu „Rolnik Farmer Roku”. Barbara i Mariusz Gumienni, prowadzący „Ekologiczne Gospodarstwo Rolne” w Dębowcu zostali laureatami XXIX edycji konkursu.
Statuetki – złote jabłka – oraz dyplomy podczas finałowej gali wręczył im Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Mieszkają i prowadzą gospodarstwo w Kopaninach – przysiółku Dębowca, w powiecie jasielskim.
Prowadzą 35-hektarowe gospodarstwo i specjalizują się w uprawie prastarych zbóż: orkiszu, samopszy i płaskurki. Od 2016 r. posiadają certyfikat eko. Małżonkowie prowadzą gospodarstwo od 26 lat. Najpierw mieli hektar pola, ale z każdym rokiem powiększali areał. Hodują: kury, kaczki, króliki oraz kozy anglonubijskie z obwisłymi uszami.
W Dębowcu uprawiają pierwotne zboża
Barbara i Mariusz Gumenni zaczęli gospodarować ekologicznie po tym, gdy pogorszył się ich stan zdrowia. Stwierdzili, że ważne jest prawidłowe odżywianie. Lekarz nakazał im ograniczyć zwyczajną pszenicę, więc zaczęli szukać zdrowszej żywności. W końcu zdecydowali, że sami wyprodukują taką żywność w małej miejscowości Dębowiec, w czystym rejonie Podkarpacia. Dzięki temu, poprawiło się ich zdrowie. Teraz zaś uprawiają pierwotne zboża, najstarsze najtrudniejsze w wymłócaniu. Mają one w sobie nietypowy składnik – naturalny antybiotyk, który występuje w mleku matki.
Te zboża państwo Gumienni sieją, obrabiają i przetwarzają sami. Ich wyroby sprzedawane są w całej Polsce. Wysyłają do klientów: mąkę, makarony, kasze, płatki, oleje. Wyroby są zamawiane przez stronę internetową. Są rolnikami i mają własne przetwórstwo. Ciągle coś udoskonalają.
– Nagroda nas uskrzydliła, mobilizuje nas, żebyśmy jeszcze bardziej się starali – mówi Barbara Gumienna. – Rodzą się nowe pomysły. Naszą pracę doceniają klienci i kapituła konkursu też – dodała.