Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

niedz. 14 kwietnia 2024

Banksterzy z Grębowa oskarżeni. Przez 15 lat wyłudzili 55 mln zł

Afera w Grębowie. Klienci banku szturmują budynek.
Gdy wybuchła afera z Bankiem Spółdzielczym w Grębowie, przed instytucją zgromadziły się setki klientów, którzy próbowali ratować swoje pieniądze. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Była prezes Banku Spółdzielczego w Grębowie, w powiecie tarnobrzeskim, odpowie za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Zdaniem prokuratury Janina K. wraz z siedmioma innymi pracującymi w banku osobami, doprowadzili do 19 mln szkody na rzecz tej instytucji finansowej i 25 mln zł szkody na rzecz klientów. Kolejne 10 mln była prezes, jej syn i wiceprezes wyłudzili z dwóch innych banków. Łączna kwota strat to 55 mln zł. Przestępcza działalność trwała 15 lat.

O aferze w Grębowie Super Nowości pisały wielokrotnie. Byliśmy z klientami banku, gdy próbowali wybrać swoje oszczędności i gdy dobijali się do zamkniętej siedziby banku. Informowaliśmy także o działaniach syndyka i postępach w śledztwie, które prowadził Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Aresztowanie byłej prezes banku w Grębowie. (Fot. archiwum policji)

Ośmioro oskarżonych w aferze banku w Grębowie

24 lipca prokuratura poinformowała, że do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu trafił akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym wyrządzenia Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody w wielkich rozmiarach. Aktem oskarżenia objętych zostało osiem osób.

Oskarżeni to byli pracownicy banku w Grębowie:

  • Janina K. – prezes zarządu,
  • Genowefa K. – wiceprezes zarządu i główna księgowa banku,
  • Teresa R. – członek zarządu, starszy inspektor ekonomiczny,,
  • Danuta R. – specjalista ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytor wewnętrzny,
  • Bożena S. – starszy inspektor ds. oszczędności i depozytów, członek rady nadzorczej,
  • Krzysztof K. (syn Janiny K.) – referent ds. kredytów,
  • Marian R. – przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Grębowie,
  • Helena K. – zastępcę przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Grębowie.

Afera w Grybowie. Wyrządzili szkody o wielkich rozmiarach

Prokurator zarzucił Janinie K. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a kolejnym pięciu udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim oskarżonym prokurator zarzucił natomiast wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także przywłaszczenie powierzonego mienia w znacznych rozmiarach.

Ponadto Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. prokurator zarzucił popełnienie dwóch oszustw na szkodę innych banków.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Szóstka z nich: Janina K., Teresa R., Genowefa K., Danuta R., Krzysztof K. i Bożena Sz. została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące.

Szturm na bank w Grybowie.
Szturm na bank w Grębowie trwał wiele godzin. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Przywłaszczyli miliony z banku i kont klientów

Co wynika z ustaleń śledczych? Banksterzy z Grębowa działali od 2004 do 2019 roku na terenie woj. podkarpackiego. Poprzez nadużycie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków wyrządzili Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 19 milionów złotych. Przywłaszczyli też powierzone pracownikom banku w Grębowie mienie. To 25 mln zł, które klienci ulokowali na lokatach pieniężnych.

– Ponadto prokurator ustalił, że w czerwcu 2019 roku oskarżeni Janina K., Genowefa K. oraz Krzysztof K. wyłudzili z dwóch innych banków łącznie 10 milionów złotych – informuje Prokuratura Krajowa.

Zakładali rachunki na nieżyjące osoby

Przestępstwa polegały głównie na udzieleniu kredytów z naruszeniem procedur banku, przywłaszczaniu środków pieniężnych zdeponowanych przez klientów na lokatach i inwestowaniu tych środków na rachunkach maklerskich. Oskarżeni podrabiali dokumenty, poświadczali w nich nieprawdę, zakładali rachunki bankowe na osoby fikcyjne i nieżyjące. Między tymi rachunkami przelewali pieniądze i wypłacali z nich gotówkę.

Mieli też udzielać sobie i najbliższym osobom kredytów. Nie sprawdzali przy tym zdolności kredytowej i nie przejmowali się ich zabezpieczeniem. Były to przy tym kredyty o zaniżonym oprocentowaniu.

Oszukani klienci banku w Grybowie na Podkarpaciu.
Klienci banku wielokrotnie podkreślali, że mieli do pracowników i kierownictwa banku wielkie zaufanie. Nie przyszło im przez myśl, że w tej instytucji może dochodzić do takich przekrętów. (Fot. Bogdan Myśliwiec)

Bank w Grybowie upadł

W lipcu 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Grębowie. Niepełna dwa miesiące później, na początku września, ogłoszona została jego upadłość.

W toku śledztwa na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył mienie oskarżonych. To m.in. pieniądze, samochody i cenna biżuteria.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin