Jeden przetarg prowadzony przez Politechnikę Rzeszowską oraz jedna podpisana umowa na usługi znalazła się pod lupą śledczych. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa Rzeszowie.
Autor listu do naszej redakcji alarmuje, iż Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie bada sprawę „rzekomych malwersacji środków publicznych oraz przypadków korupcji” w rzeszowskiej uczelni. Zapewnia, że w kręgu zainteresowania śledczych znaleźli się m. in. rektor politechniki, kanclerz, księgowa i kierownictwo Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz w Jasionce.
– Społeczeństwo powinno być świadome tych działań, a transparentność takich działań jest kluczowa dla utrzymania zaufania publicznego – motywuje swoje działania podpisany pod listem „Sygnalista”.
Prokuratura potwierdza
Prowadzone dochodzenie potwierdza Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.
– Nadzoruje śledztwo dotyczące możliwych nieprawidłowości, związanych z przetargiem publicznym na usługę szkolenia studentów Politechniki Rzeszowskiej w Ośrodku Szkolenia Lotniczego w Jasionce w sezonie 2023 oraz zawarciem w 2022 roku przez Politechnikę Rzeszowską umowy usługi telefonii komórkowej wraz z dotowanym sprzętem – uściśla prok. Krzysztof Ciechanowski, rzecznik PO w Rzeszowie.
Dodaje, że śledztwo wszczęto w czerwcu 2023 roku. Zainicjowała je przez anonimowa osoba, podająca się za pracownika Politechniki Rzeszowskiej.
– Postępowanie jest w toku, prowadzone jest w sprawie, nikomu nie przedstawiono zarzutów – zastrzega rzecznik prokuratury. – Aktualnie trwają czynności procesowe, mające na celu zgromadzenie pełnego materiału dowodowego.
Jakie działania w tej sprawie prowadzi prokuratura, na razie objęte jest tajemnicą ze względu na „dobro postępowania”. Prokuratura nie zdradza też, o jakiej formie nieprawidłowości poinformował ją zawiadamiający.
Politechnika Rzeszowska wyjaśnia
Z informacji w uczelni wynika, że politechnika ogłosiła w 2023 r. dwa przetargi na prowadzenie szkoleń studentów w OKL w Jasionce. Do pierwszego (obejmującego 5 zadań) przystąpiło 16 podmiotów, do o prowadzenie drugiego (1 zadanie) ubiegało się 9 potencjalnych kontrahentów.
Z podanego przez uczelnię zestawienia zwycięzców przetargu wynika, że każde z pięciu zadań pierwszego przetargu miało od 2 do 9 zwycięzców. A umowy z nimi uczelnia podpisała z końcem marca 2023 r. Ani prokuratura ani politechnika nie zdradzają, które z tych umów wzbudziły wątpliwości domniemanego pracownika PRz.
- ZOBACZ TAKŻE: Wójt Medyki przed sądem. Anna O.: chciałam się zabić
Nieco bardziej czytelna jest operacja umowy z 2022 r., dotyczącej usług telekomunikacyjnych. Obowiązywać ma 24 miesiące od chwili jej podpisania, jej wartość wyceniono na niewiele ponad 68, 5 tys. zł.
– Politechnika Rzeszowska zawarła umowę na usługę telefonii komórkowej wraz z dodatkowym sprzętem z firmą Orange Polska Spółka Akcyjna – uściśla rzecznik uczelni Damian Gębarowski. – Przedmiotem umowy jest dostawa 11 sztuk nowych telefonów komórkowych oraz usługi telefonii komórkowej dla 139 numerów, będących w użytkowaniu Politechniki Rzeszowskiej.
Operator zobowiązał się dostarczać użytkownikom standardowy pakiet połączeń. To jest połączenia głosowe oraz SMS/MMS do wszystkich krajowych sieci komórkowych i stacjonarnych, roaming i dostęp do Internetu.
Wszystko lege artis
– Firmę wyłoniono w oparciu o przeprowadzone zapytanie ofertowe, czyli zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Sprawa dla nas, i nie tylko dla nas, jest oczywista i klarowna – przekonuje Damian Gębarowski.