Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 17 kwietnia 2024

Działacze opozycji antykomunistycznej dostaną o 1000 zł więcej

Mirosław Kaczmarczyk, działacz antykomunistyczny z Kolbuszowej
– To oczywiste, że ludziom, którzy walczyli o wolność, należy się rekompensata – uważa Mirosław Kaczmarczyk, działacz antykomunistyczny z Kolbuszowej, który jednak o świadczenia z tego tytułu ubiegać się nie zamierza. – Dla mnie satysfakcją jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. (Fot. Paweł Galek)

O tysiąc złotych brutto miesięcznie zwiększy się świadczenie dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Obecnie wynosi ono 565,67 zł. Kwota będzie podlegać corocznej waloryzacji i ma być równa najniższej emeryturze. To efekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Nowe przepisy obowiązują od piątku, 1 września 2024 r.

Świadczenie dla „działaczy opozycji demokratycznej z czasów PRL i osobom represjonowanym z powodów politycznych” zostało wprowadzone wraz z ustawą Sejmu w marcu 2015 r. Było ono uzależnione od wysokości emerytury i miało pomóc najbardziej potrzebującym.

Dwa lata później wprowadzono jednak nowelizację ustawy, wprowadzając bezterminowe i waloryzowane świadczenie w wysokości 402 zł brutto miesięcznie

Świadczenie dla walczących z komuną równe najniższej emeryturze

Od marca 2023 r. kwota ta wynosi 565,67 zł brutto miesięcznie. Od 1 września b.r. kwota ta wzrośnie o 1000 zł i będzie równa wysokości najniższej emerytury, która w tym roku wynosi 1588,44 zł brutto. To efekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która Sejm przegłosował w lipcu b.r. Przeciwko zagłosował jedynie Tadeusz Tomaszewski z klubu Lewicy. Wszyscy pozostali głosujący posłowie albo byli za, albo wstrzymali się od głosu.

Decyzję Sejmu chwali Mirosław Kaczmarczyk z Kolbuszowej, radny miejski, a w PRL działacz antykomunistyczny.

– To oczywiste, że ludziom, którzy walczyli o wolność, należy się rekompensata – uważa. – Doświadczyli oni wiele zła. Nagminne miały miejsce prześladowania, które polegały m.in. na: nękaniu, łamaniu kariery, niemożności otrzymania pracy, wpływaniu na rodziny, utrata zdrowia i inne działania mające ich złamać, miały miejsce w stanie wojennym i jakimś czasie po jego zniesieniu – wylicza nasz rozmówca.

– Każdy występujący o taką rekompensatę musi jednak to rozważyć uczciwie we własnym sumieniu. Różnie z tym bywa i to nie dotyczy tylko naszych czasów. Dla mnie satysfakcją jest Krzyż Kawalerski Order Odrodzenia Polski, który otrzymałem od prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2010 r. Nie wiąże się z tym żadna gratyfikacja finansowa, ale to nie jest w życiu najważniejsze – dodał nasz rozmówca, który – jak się okazuje – świadomie i dobrowolnie zrezygnował ze świadczenia dla działaczy antykomunistycznych.

Jak ubiegać się o status komunistycznego opozycjonisty

Aby ubiegać się o status byłego opozycjonisty lub osoby represjonowanej przez reżim komunistyczny, trzeba m.in.:

  • wykazać swoją co najmniej roczną działalność na rzecz zorganizowanych struktur antykomunistycznych
  • lub wykazać co najmniej miesięczny pobyt w więzieniu wynikający z działalności wymierzonej we władze PRL.

Świadczenie przyznaje, w drodze decyzji administracyjnej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na wniosek osoby uprawnionej.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin