Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 19 kwietnia 2024

Trzynasta emerytura z podatkiem. Rząd daje i odbiera

Emeryci są zszokowani informacją o tym, że państwo zabierze im cokolwiek z „trzynastek”. (Fot. pixabay)

Już za kilka dni rozpocznie się wypłata trzynastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie dla rencistów i emerytów w tym roku będzie opodatkowane. Seniorzy powinni być zatem przygotowani na to, że dodatkowymi pieniędzmi z ZUS, podzielą się z państwem. Niektórzy z nich mówią wprost: – To jawne oszustwo i okradanie najbiedniejszych!

Wypłata „trzynastek” rozpocznie się w kwietniu. Pierwsze przelewy mają trafić do rencistów i emerytów jeszcze pod koniec marca. Chodzi o osoby, które dostają świadczenia na pierwszy dzień miesiąca. W tym roku 1 kwietnia wypada w sobotę, stąd osoby, spodziewające się kwietniowej emerytury dostaną ją wcześniej.

Trzynastka, jak co roku, wypłacana jest w kwocie minimalnej emerytury brutto. W tym roku wynosi ona 1588 zł 44 gr. Jednak „na rękę” seniorzy dostaną dużo mniej! Dlaczego?

Wypłata trzynastych emerytur. Państwo daje i odbiera!

Tegoroczne trzynaste renty i emerytury będą opodatkowane. 12 proc. z pieniędzy seniorów trafi do urzędu skarbowego. Większość emerytów, nawet jeśli ma świadczenie bez PIT, w kwietniu i tak będzie mieć potrąconą zaliczkę. Rząd nie zdecydował się bowiem zwolnić trzynastki z podatku, choć w zeszłym roku tak zrobił.

Wzrost kosztów żywności oraz opłat za mieszkanie jest dużo wyższy niż oficjalna inflacja, podawana przez GUS. Realnie, to co otrzymują emeryci w ramach wypracowanych świadczeń, przestaje nadążać za wzrostami cen. Sytuacja taka powoduje, że mogą oni kupić mniej różnych towarów czy usług niż kilka lat temu. Choć mieli wtedy mniejsze świadczenia, to wzrosty cen nie były tak drastyczne jak obecnie

DOMINIK ŁAZARZ, ekonomista z WSIiZ w Rzeszowie

Przypomnijmy, że emerytury i renty zwolnione są z konieczności odprowadzania podatku do kwoty 2500 zł brutto w miesiącu. Biorąc pod uwagę, że dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów wypłacane jest też przez ZUS, trzeba będzie podzielić się podatkiem z fiskusem. Na domiar tego, od kwoty wypłaty potrącona będzie też składka zdrowotna – czyli kolejne 9 proc. mniej. Otóż seniorzy, choć płacą składkę zdrowotną od emerytury, będą musieli oddać także 9 proc. na ten cel od trzynastki.

Jak ujawnił wiceminister finansów Artur Soboń, w ramach składki tylko z trzynastej emerytury, NFZ otrzyma ponad 1,1 mld zł. Z kolei dla seniorów oskładkowanie i opodatkowanie tych dodatkowych wypłat oznaczać będzie, że różnica między kwotą brutto a netto trzynastki wyniesie  nawet 300 zł.

W najkorzystniejszej sytuacji będą osoby, które pobierają niższe świadczenia. Im więcej ktoś dostaje z ZUS-u, tym większy będzie podatek.

Emeryci zbulwersowani! „I tak jest nam już ciężko!”

Pytani przez nas seniorzy, nie kryją rozczarowania.

– I tak jest nam już ciężko! Wiecie, ile kosztują lekarstwa, warzywa! – bulwersuje się pani Genowefa, mieszkanka podrzeszowskiej miejscowości.

Mało tego. Emerytka była zszokowana informacją o tym, że państwo zabierze jej cokolwiek z „trzynastki”.

– Raz dają, później dwa razy tyle zabierają! Jeżeli myślą, że my emeryci, jesteśmy na tyle głupi, że tego nie widzimy, to się mylą – krytykuje rządzących.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ceny galopują, będziemy oszczędzać na jedzeniu

W rozmowę włącza się pani Joanna.

– A ja wam powiem tyle, że powinni to wycofać (trzynastkę – przyp. redakcja), a dać nam solidne podwyżki emerytury. Co mi z tej „trzynastki”, jak te pieniądze wydam będąc może dwa razy w sklepie, nie kupując nie wiadomo czego! – mówi.

Słowa pani Joanny uzasadnia też Dominik Łazarz, ekonomista Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

– Trzynaste świadczenie – moim zdaniem – jest propagandowym działaniem rządu ponieważ emeryci, powinni dostać po prostu odpowiednią waloryzację, która wpłynie na wysokość emerytury. Ta powinna co najmniej pokrywać wzrost inflacji, która w Polsce jest rekordowa od ćwierćwiecza (za luty 18,2%). Dodatkowo mamy jedne z najwyższych wzrostów cen w Unii Europejskiej – wyjaśnia ekono.

Na „trzynastki” trzeba zadłużyć kraj

By sfinansować wypłaty trzynastek, rząd musi zaciągnąć pożyczkę – alarmuje fakt.pl. Do seniorów w ramach tych ekstradodatków ma trafić ok. 15 mld zł. Przyjęte właśnie rozporządzenie zakłada, że jedna trzecia z tej kwoty, czyli 5 mld zł ma pochodzić z Funduszu Rezerwy Demograficznej, z którego miały być finansowane przyszłe emerytury. Rząd sięga po tę rezerwę teraz. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał, że „to tylko przesunięcie z kieszeni do kieszeni” – czytamy na portalu.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin