REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 21 listopada 2024

To nie był dobry rok dla podkarpackiej gospodarki

Rok 2023 nie był szczęśliwy dla podkarpackiej przedsiębiorczości. Fot. Grzegorz Król

Z danych ostatnich Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wynika, że w 2023 r. podkarpacka gospodarka wciąż nie zdołała „wyzdrowieć” po nie najlepszym ekonomicznie okresie pandemii.

Biznes „czarno widzi”

W listopadzie 2023 r. US w Rzeszowie odnotował, że we wszystkich podkarpackich powiatach odnotowano wzrost liczby przedsiębiorstw oraz przewagę liczby przedsiębiorstw nowo zarejestrowanych nad wyrejestrowanymi. Co oczywiste – najchętniej rejestruje się nowe firmy w Rzeszowie, w którym liczba nowopowstałych znacząco przewyższa liczbą „upadłych”. To nie jest powszechna tendencja w regionie,. W powiatach bieszczadzkim, brzozowskim, przemyskim i tarnobrzeskim w ciągu roku więcej przedsiębiorstw zakończyło działalność niż powstało nowych.

Umiarkowany optymizm z tego zestawienia wynikający studzą kolejne dane urzędu. Mówią one, że w większości funkcjonujących firm obserwowano niższą niż rok wcześniej rentowność. Także „barometr” nastrojów” wśród przedsiębiorców w tej części kraju wskazuje, że biznesmeni widzą przyszłość raczej w ciemnych barwach.

Nieznacznie, (bo 0,2 p. proc.) w ciągu roku wzrosły przychody podkarpackich firm z eksportu towarów i usług. Co wcale nie musi świadczyć o operatywności biznesu, a wynikać może z wahań kursowych. 

Więcej pracy?

W połowie ub. r. GUS wyliczył, że stopa bezrobocia w woj. podkarpackim wynosi 8,8 proc. i jest najwyższa spośród wszystkich regionów. Średnią dla Polski wyliczono na ok. 5 proc.

Tymczasem z końcem listopada 2023 r. na 1 ofertę pracy przypadało średnio 26 bezrobotnych. Czyli o 2 mniej niż miesiąc wcześniej. Średnia dla Polski, to 13 bezrobotnych na 1 miejsce. Najłatwiej o pracę było w powiecie mieleckim, w którym o jedno miejsce pracy mogło ubiegać się tylko (?) 9 zarejestrowanych bezrobotnych. Na drugim biegunie w tej klasyfikacji znalazł się Przemyśl i powiat przemyski: o jedno miejsce musiałoby tu „walczyć” aż  2839 osób pozostających bez pracy. W trudnym ekonomicznie położeniu znalazł się powiat brzozowski, w którym co piąty aktywny zawodowo. Najniższą stopę bezrobocia zauważono w Krośnie: zaledwie 2,9 proc., co jest znacznie poniżej średniej krajowej.

Coraz nas mniej

Psychologowie społeczni wskazują, że jest ścisły związek między demografią a poczuciem bezpieczeństwa socjalnego społeczeństwa. Im silniejsza i bezpieczniejsza gospodarka, tym większa gotowość do posiadania potomstwa. Z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wynika, że mieszkańcy podkarpackiego nie czują się w tym względzie bezpieczni.

W pierwszym półroczu minionego roku spośród 25 powiatów województwa dodatni przyrost naturalny, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wystąpił jedynie w powiecie ropczycko-sędziszowskim (zaledwie 0,8 promila) oraz rzeszowskim (0,5 promila). Najbardziej „skurczył się” ludnościowo powiat przemyski, w którym ubyło 6,6 promila obywateli.

Najwięcej urodzeń na 1 tys. mieszkańców odnotowano znów w ropczycko – sędziszowskim (współczynnik 9,6), najmniej chętnie „rodzono” w Tarnobrzegu (5,6). US w Rzeszowie zbadał też stan umieralności w województwie. Okazuje się, że najniższy wskaźnik za I półrocze minionego roku wystąpił w Rzeszowie – 8,3 zgony na tysiąc mieszkańców. Po drugiej strony tabeli znów Przemysł: 12 zgonów na 1000 przemyślan.

Ludzie bezdomni

Boom budowlany, którego doświadczaliśmy nawet w trudnym okresie pandemicznego lockdownu, mocno wyhamował na Podkarpaciu. Od stycznia do listopada 2023 r. więcej mieszkań niż analogicznym okresie roku poprzedniego oddano tylko w pięciu powiatach: bieszczadzkim (ponad 2 razy więcej!), przeworskim, leskim, ropczycko – sędziszowskim i krośnieńskim. W pozostałych powiatach zaobserwowano minionego roku spadek liczby oddanych do użytku mieszkań. To może wiązać się z inflacją, radykalnie podnoszącą zarówno ceny materiałów i usług budowlanych, jak kosztów kredytów hipotecznych.

Spośród podkarpackich przedsiębiorców największe obawy, co do przyszłości biznesowej, mają transportowcy, restauratorzy, hotelarze i rolnicy. Hiperwysoka inflacja dla wielu klientów oznaczała rezygnację z turystycznych uciech i stołowania się w punktach gastronomicznych. Zkolei wojna w Ukrainie wywołała konsekwencje, które dla polskich rolników okazały się niemal katastroficzne, a dla transportowców powodem dla wciąż trwającego protestu i blokady przejść granicznych z Ukrainą.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin