Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Dzień Kobiet w przeworskim Pałacu Lubomirskich. Koncert „Wiosna jest kobietą” już 10 marca!

Pałac Lubomirskich w Przeworsku.
Pałac Lubomirskich w Przeworsku. (Fot. Aneta Jamroży)

Jak spędzić najbliższą niedzielę? Może warto odwiedzić Pałac Lubomirskich w Przeworsku. 10 marca zwiedzanie tej wspaniałej rezydencji oraz pobliskiego Muzeum Pożarnictwa można połączyć z doznaniami muzycznymi. Te, zagwarantuje koncert „Wiosna jest kobietą”, który rozpocznie się o godz. 18, w Sali Balowej.

„Wiosna jest kobietą” to nie tylko wydarzenie zorganizowane z myślą o święcie pań, ale też kolejny koncert w ramach cyklu „Przeworskie Koncertowanie na Zabytkowym Fortepianie”.

Wystąpią: Natalia Jarząbek – flet, Anna Maria Balawender – śpiew oraz Dominika Peszko – fortepian.

Natalia Jarzabek – A. Pasculli – Le Api/The Bees

Co kryją pałacowe wnętrza 

Przeworski pałac w którym obecnie mieści się muzeum, powstał dzięki księżnej Izabeli Lubomirskiej, właścicielce Łańcuta. Arystokratka przeznaczyła go dla swojego przybranego syna, Henryka. Wcześniej odkupiła od swoich córek prawa do miasta i okolicznych wiosek, które wraz z pałacem złożyły się na hojny prezent dla chłopca. Księżna, jako jedna z najbogatszych kobiet w Europie, mogła pozwolić sobie na taki gest bez mrugnięcia okiem. W sumie mieszkały tu trzy pokolenia Lubomirskich. Oprócz Henryka, jego syn Jerzy oraz wnuk Andrzej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Książę Andrzej Lubomirski, ostatni ordynat, powróci do Przeworska

Salon Różowy w Pałacu Lubomirskich. (Fot. Aneta Jamroży)

Z pałacem związanych jest wiele słynnych nazwisk. Wystarczy wspomnieć, że tutejsze ogrzewanie zaprojektował… późniejszy generał wojsk polskich – Józef Bem, a wśród gości znaleźli się m.in. francuski pisarz Honore de Balzac czy poeta Zygmunt Krasiński. Było zresztą w czym gościć, bo pokoje dwukondygnacyjnego pałacu opływały luksusem. I choć wiele dóbr wywieziono, zwiedzający wciąż mają na czym zawiesić oko…

Wnętrzom dawnej rezydencji poświęcone jest pierwsze piętro. Tam możemy sprawdzić, jak mieszkali Lubomirscy i czym się otaczali. Znajdują się tu pokoje reprezentacyjne – jak Salon Różowy, Sala Balowa, ale i prywatne – jak choćby buduar księżnej z „gotowalnią”, jej sypialnia z łazienką czy gabinet księcia. Panie domu mogą zajrzeć też do dawnej kuchni podręcznej czyli kredensu.

Muzeum w przeworskim Pałacu Lubomirskich
„Gotowalnia” księżnej w Pałacu Lubomirskich. (Fot. Aneta Jamroży)

Także parter pałacu jest odpowiednio zagospodarowany. Znajduje się tam m.in. ekspozycja historyczno-etnograficzna poświęcona historii Przeworska, ale też regionu oraz pokój mieszczański i izba wiejska, odwzorowujące warunki życia w XIX wieku.

Pałac Lubomirskich to jednak nie tylko muzeum. Kwitnie tu również życie kulturalne, czego przykładem jest niedzielny koncert…

Więcej na stronie przeworskiego muzeum.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin