Najbliższy repertuar Filharmonii Podkarpackiej zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Już w piątek, 2 lutego melomanów czeka poruszająca duszę uczta muzyczna, czyli koncert symfoniczny. Za tydzień zaś, do Rzeszowa zawitają takie gwiazdy jak m.in. Olga Szomańska, Agnieszka Wilczyńska czy Dorota Miśkiewicz…
Koncert symfoniczny
- Piątek, 2 lutego, godz. 19, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent, Łukasz Długosz – flet
W programie: K. Kurpiński – Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie”, M. Błażewicz – Koncert fletowy, J. Brahms – I Symfonia c – moll op. 68
K. Kurpiński (1785 – 1857), kompozytor przełomu klasycyzmu i romantyzmu, znany jest przede wszystkim jako autor oper.
„Zamek na Czorsztynie czyli Bojomir i Wanda”, to dzieło o charakterze narodowym, którego akcja rozgrywa się czorsztyńskim zamku, co może budzić skojarzenia ze „Strasznym Dworem” St. Moniuszki. W czasach Kurpińskiego była to opera była bardzo popularna, czego dowodem jest chociażby wiązanka melodii „Wspomnienia z opery Zamek na Czorsztynie”, skomponowana na fortepian przez Moniuszkę.
O operze tej, jak i o samej Uwerturze pisał bardzo pochlebnie wirtuoz skrzypiec – K. Lipiński:
– Sztuka ta, mająca ścisłe połączenie z całym dziełem, wystawia obraz głównego charakteru opery przez użycie motywów z niej zaczerpniętych, co jest tym chwalebniejsze, im rzadziej daje się postrzec w uwerturach innych kompozytorów.
Program anonsuje również utwór autorstwa Marcina Błażewicza – kompozytora, propagatora kultury muzycznej, zmarłego w 2021 roku. Jego Koncert fletowy usłyszymy w wykonaniu Łukasza Długosza, jednego z najwybitniejszych flecistów, propagatora muzyki najnowszej.
Przemówi także muzyka J. Brahmsa (1833 – 1897). Ten wybitny niemiecki twórca żyjący w epoce romantyzmu, uważał, że jako kompozytor urodził się za późno. Z zamiłowaniem sięgał do form epok minionych. Nigdy jednak nie były one dla niego ograniczeniem. Przeciwnie – wzbogacał je o różnorodne pomysły muzyczne, które jak się okazało wytyczyły nowe drogi w muzyce XX wieku.
W dziedzinie symfoniki był kontynuatorem Beethovena. W I Symfonii c- moll Brahmsa nawiązania do wielkiego klasyka są najmocniej słyszalne. Szczególnie w ostatniej części dzieła, która przywodzi na myśl słynny Finał beethovenowskiej IX Symfonii.
Karnawałowe Afterparty
- Piątek, 9 lutego, godz. 19, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Paweł Steczek– kierownictwo muzyczne, aranżacje, fortepian, akordeon, Olga Szomańska – wokal, Marcin Januszkiewicz – wokal, Kosma Kalamarz – gitara basowa, Łukasz Kurek – perkusja, Przemysław Hanaj – gitary.
Utwory prezentowane podczas koncertu wykonywane były przez największe gwiazdy światowej muzyki rozrywkowej i jazzowej m.in.: Frank Sinatra, Diana Ross, Al Jarreau, Whitney Houston, Marvin Gaye…
„Copacabana”, „Mas Que Nada”, „September”, „Cała sala śpiewa z nami”, „Que Sera Sera” to tylko niektóre z przebojów, które tego wieczoru usłyszymy w zupełnie nowej odsłonie, zaaranżowane przez Pawła Steczka – kierownictwo muzyczne (fortepian, akordeon, synth.).
Do świata pełnego radości i karnawałowego szaleństwa zabiorą nas wyjątkowe osobowości polskiej sceny rozrywkowej – Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej i zespół Pawła Steczka.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Kim były kobiety z najsłynniejszych obrazów?
„Tribute to Maria Koterbska”
- Sobota, 10 lutego, godz. 18:00, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej
Koncert Tribute to Maria Koterbska to projekt wymyślony i przygotowany przez producenta Piotra Łyszkiewicza, jako hołd dla tej wspaniałej niestety nieżyjącej już Artystki. Miał on, swoją premierę w lipcu 2021 roku podczas Ladies’ Jazz Festival.
Wielkim wyzwaniem dla pomysłodawcy było wybranie spośród tak licznych utworów znanych z repertuaru polskiej Królowej Swingu tych, które powinny znaleźć się w programie koncertu.
W efekcie powstała set lista składająca się ze wspaniałych piosenek wykonywanych przez Marię Koterbską na nowo zaaranżowanych przez pianistę i band lidera Artura Jurka. Znalazły się na niej między innymi takie przeboje jak „Wrocławska piosenka”, „Augustowskie noce”, „Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „Nie mówmy, że to miłość”, „Karuzela”, „Brzydula i rudzielec”, „Odejdź smutku” oraz „Parasolki”.
Zaproszenie do udziału w tym ekscytującym przedsięwzięciu przyjęły wybitne wokalistki Agata Borzym, Agnieszka Wilczyńska, Anna Serafińska, Beata Przybytek oraz Dorota Miśkiewicz. W ich interpretacjach wszystkie piosenki Marii Koterbskiej zyskały nowy wymiar zachowując przy tym swój oryginalny urok i przebojowość.
REPERTUAR FILHARMONII PODKARPACKIEJ MOŻNA ŚLEDZIĆ TUTAJ.