Mimo, że Muzeum Historyczne w Sanoku ma swoich zbiorach prawdziwe skarby ze świata sztuki, zwiedzający wciąż mogą liczyć na nowe i to wyjątkowe ekspozycje. Takie właśnie jak najnowsza wystawa: Marc Chagall „Sceny Biblijne” – litografie, która już od piątku będzie dostępna na zamkowym poddaszu.
Marc Chagall to nie pierwszy słynny „gość” w sanockim muzeum. Na przykład wiosną ubiegłego roku można było podziwiać tu prace Salvadora Dali. I już wtedy dr Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego zapowiadał, że wielkich nazwisk będzie więcej.
– Chcemy przynajmniej raz w roku przygotowywać taką szczególną ekspozycję. Mogę zdradzić, że w następny 2024 r. planujemy wystawę litografii autorstwa Marca Chagalla, zaś w 2025 r. w naszych progach zawitają dzieła Joana Miró – zdradził.
„Barwne opowieści Marca Chagalla”
Prace Marca Chagalla będzie można oglądać od 26 kwietnia do 29 maja na poddaszu Zamku Królewskiego, w którym mieści się Muzeum Historyczne. Kto chciałby dowiedzieć się więcej o słynnym artyście, znakomitą ku temu okazją będzie wykład Doroty Szomko-Osękowskiej „Barwne opowieści Marca Chagalla”. Odbędzie się on w piątek, 10 maja o godz. godz. 17.00.
- PRZECZYTAJ TEŻ: Kim były kobiety z najsłynniejszych obrazów?
„Marc Chagall (1887 Peskowatka, przedmieście Witebska, Białoruś – 1985 Saint-Paul-de-Vence, Francja) Uprawiał malarstwo, grafikę, rzeźbę, ceramikę, projektował witraże i freski. Rozpoczął naukę malarstwa w roku 1906 u Jehudy Pena w Witebsku i kontynuował ją w Sankt-Petersburgu w szkole rysunkowej Cesarskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1907-1908), prywatnej szkole Gowelija Szoela Zeidenberga (1908), prywatnej szkole Jelizawiety Zwancewej u Leona Baksta (1909-1910). W 1911 roku otrzymał stypendium Maksa Winawera i wyjechał do Paryża, gdzie wkrótce zamieszkał w La Ruche. W Paryżu uczył się w Académie de La Palette i Académie de la Grande-Chaumiѐre. W 1914 roku wrócił przez Berlin do Witebska. Po wybuchu rewolucji Anatolij Łunaczarski mianował go komisarzem sztuk pięknych obwodu witebskiego. Wraz z poślubioną w 1915 roku Bellą Rosenfeld zamieszkał w Witebsku, gdzie założył szkołę artystyczną. W 1922 roku wyjechał ze Związku Radzieckiego do Berlina, a w następnym roku zamieszkał ponownie w Paryżu. Lata 1941-1947 spędził w Stanach Zjednoczonych. Powrócił do Paryża w 1948 roku, w 1950 roku zamieszkał na południu Francji – w Vence, w 1966 roku przeniósł się do Saint-Paul-de-Vence, gdzie mieszkał do śmierci.”
(oprac. Wiesław Banach)
Zamek pełen skarbów
Muzeum Historyczne warto odwiedzić nie tylko dla Marca Chagalla. Znajduje się tu także największa na świecie kolekcja dzieł – pochodzącego z Sanoka – Zdzisława Beksińskiego: od rysunków, które stworzył jako dziecko, poprzez rzeźby, grafiki komputerowe, po ostatni obraz, który powstał w dniu tragicznej śmierci. To także skarbnica wiedzy o artyście. Z archiwalnych zdjęć oraz filmów wyłania się prywatne oblicze mistrza – zaskakująco kontrastujące z mrokiem tworzonych obrazów. Jest też zrekonstruowana warszawska pracownia a przed zamkiem stoi ostatni samochód malarza…
- POLECAMY: Sanocki świat Zdzisława Beksińskiego…
W muzeum znajdziemy także inne malarskie skarby, jak choćby prace Pabla Picassa, Jacka Malczewskiego czy Józefa Chełmońskiego. Ponadto można tu podziwiać imponujące zbiory sztuki cerkiewnej, ciekawe eksponaty sakralne, militarne czy archeologiczne.