Już w tę środę (godz. 17) w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbędzie się spotkanie z udziałem prof. Waldemara Łazugi i Roberta Makłowicza. Wstęp wolny.
Historyk prof. Waldemar Łazuga opowie m.in. o tym, jak postrzegana była monarchia austro-węgierska w Polsce po 1918 roku, i jakich elit chcieli wówczas obywatele niepodległego państwa. Z kolei Robert Makłowicz poruszy zagadnienia związane z przenikaniem się kultur oraz wpływie różnych religii na nasze tu i teraz. Spotkanie nawiązywać będzie do najnowszej książki prof. Waldemara Łazugi pt. „Uwikłani w przeszłość”.
– Uwikłany w przeszłość jest właściwie każdy z nas. Można by zadać sobie pytanie, ile przeszłości mamy za sobą. I czy nie jest aby tak, że nikt z nas na pewno nie umrze w świecie, w którym się urodził? To znaczy, że kilka światów przeżyjemy. Chodzi o to, jak się odnaleźć w tym świecie ostatnim. Niektórzy się w nim nie odnajdują nigdy. To jest niby teoretyczne, ale dotyczy sprawy bardzo ważnej dla polskiej historii, która była, każdy to wie, bardzo skomplikowana. Były różne epoki, różne zabory, różne rodzaje ustrojów, systemów politycznych – zapowiada tematykę rzeszowskiego spotkania prof. Waldemar Łazuga, specjalizujący się w historii powszechnej XIX i XX wieku.
Jego najnowsza książka „Uwikłani w przeszłość” to wnikliwa analiza sytuacji Polski w 1918 roku w kontekście podejmowanych wówczas decyzji o tym, kto ma zarządzać świeżo odzyskaną państwowością. Jak czytamy w notce wydawniczej:
„Rok 1918 to jedna z najważniejszych dat w naszej historii. Niepodległość – największy, wyczekiwany dar – wyłaniała się z chaosu. Rewaloryzowała wszystkie dotychczasowe nurty myślenia o Polsce i wszystkie polityczne programy. Powracało pytanie: czy borykającą się z kłopotami Polską powinni rządzić „fachowcy” związani z zaborczym aparatem władzy, czy też ci właśnie – z tego samego powodu – od rządów powinni być odsunięci? Kto był, a kto nie był w niewoli patriotą?”
Historyk, podróżnik i dziennikarz kulinarny Robert Makłowicz wniesie do spotkania zagadnienia związane z przenikaniem się kultur oraz wpływie różnych religii na polską codzienność. Makłowicz w swoich popularnych programach często podkreśla, że byliśmy krajem wieloetnicznym, a dziś nie możemy i nie powinniśmy opuszczać swojej przeszłości.
Dyskusję poprowadzi publicysta „Tygodnika Powszechnego” red. Wojciech Bonowicz. Spotkanie ma charakter otwarty, udział w nim jest bezpłatny, pod warunkiem pobrania biletu. Bilety dostępne są TUTAJ.