REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 18 października 2024

Zobacz prace Artura Olechniewicza! Wernisaż wystawy już 25 października w sanockim Muzeum Historycznym

(Fot. Mat. Muzeum Historycznego w Sanoku)

Od 25 października do 2 lutego 2025 w podziemiach Zamku Królewskiego w Sanoku będzie można podziwiać wystawę „Artur Olechniewicz. Prace z lat 1976-2024”. – Stwarza ona niepowtarzalne warunki pod możliwie najszerszą opowieść o drodze tego artysty do sztuki, najważniejszych inspiracjach artystycznych, ścieżkach poszukiwań i wzrostu na gruncie malarstwa oraz twórczości literackiej – podkreśla dr Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego.

Do wspomnianej opowieści zapraszają ludzie szczególnie bliscy Arturowi Olechniewiczowi: Wiesław Banach – kurator wystawy oraz Ewa Kasprzak – redaktor muzealnych wydawnictw. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek – 25 października o godz. 17.00 w Sali Gobelinowej Zamku Królewskiego.

Kuratorem nowej wystawy jest Wiesław Banach, były dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. (Fot. Paweł Dubiel)

Prawie pół wieku twórczości

Na wystawie udało się zgromadzić istotną część dorobku twórczego Artura Olechniewicza ze zbiorów prywatnych oraz z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. Poszerzana systematycznie o kolejne prace, przyjęła ostatecznie reprezentatywny kształt, obejmując 130 obrazów i rysunków.

– Tak szeroki wybór ułatwia nam syntetyczne spojrzenie na jego twórczość i unaocznia skalę artystycznych poszukiwań, w których z pewnością niejednego odbiorcę uderzy rozziew pomiędzy uprawianą w latach 80. abstrakcją, a – najbliższą mu chyba – twórczością figuratywną, obejmującą portrety, akty, sceny rodzajowe i pejzaże tworzone pod wpływem silnej fascynacji koloryzmem, która w pełni rozwinęła się po jego podróży do Włoch w 1993 roku – podkreśla dr Jarosław Serafin.

– Z kolei rozległe cezury (wystawa obejmuje prawie pół wieku twórczości artystycznej) pozwalają nam na uważne śledzenie ścieżki rozwoju artystycznego Artura Olechniewicza, począwszy od jego pierwszych kroków, a zatem od roku 1976, kiedy pod bezpośrednim wpływem profesora Jerzego Stefańskiego (nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego) namalował pierwsze obrazy w technice olejnej – aż po ostatnie, stworzone w pierwszej połowie bieżącego roku prace.

Sanocki zamek, w którym mieści się muzeum Zdzisława Beksińskiego.
Muzeum Historyczne w Sanoku ma swoją siedzibę w Zamku Królewskim. (Fot. Aneta Jamroży)

Jak informuje dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, ekspozycję dopełnia część koncentrująca się na dorobku zawodowym artysty, a właściwie jego najbardziej namacalnej części, w postaci opracowanych przez niego wydawnictw.

– Dopiero zestawione w komplecie, na który składają się dziesiątki monografii, albumów i katalogów (nie wspominając folderów, informatorów i pomniejszych pozycji), dają wyobrażenie o skali zaangażowania oraz stanowią najlepsze świadectwo etosu pracy Artura Olechniewicza – zauważa dr Serafin. – Tutaj też pokazujemy zwiastuny jego dokonań literackich.

Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów 90. rocznicy utworzenia Muzeum Historycznego w Sanoku.

(Fot. Mat. Muzeum Historycznego w Sanoku)

ARTUR OLECHNIEWICZ, ur. w 1959 r. w Zagórzu. Malarz i prozaik. W 1983 r. zamieszkał w Sanoku, a od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie od 34 lat zajmuje się m.in. opracowaniem graficznym wydawnictw. W latach 70. i 80. kilkakrotnie brał udział w wystawach zbiorowych Bieszczadzkiej Grupy Twórców w Galerii „Synagoga” w Lesku.
W latach 1991 i 2006 wystawy indywidualne jego prac zorganizowało Muzeum Historyczne w Sanoku, a w 2000 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku. W 2014 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Zagórzu oraz Muzeum Historyczne w Sanoku zorganizowały jego wystawę w rodzinnym Zagórzu. Wystawiał też m.in. w ramach Salonów Zimowych w sanockim Muzeum Historycznym w latach 1993, 1998, 1999 oraz na wystawie Artystów Sanockich w 2000 r. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku oraz kolekcjach prywatnych. Publikował m.in. w „Nowej Okolicy Poetów”, „Frazie” i „Dzienniku Polskim”. Jest autorem powieści: „Nocny do Krakowa” (2000), „Tratwa” (2006), „Ganek” (2010) oraz zbioru opowiadań „Dalej niż błękit” (2014). W 2001 r. został laureatem Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie kultury i sztuki.

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin