Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

pt. 17 maja 2024

Święto ciała w Rzeszowie powraca. Wraca festiwal Nowe Strategie Choreograficzne

Zdjęcie poruszone w kolorze pomarańczowym tancerka
Zdjęcie z performersu “Whoframedthethings” (Fot. Barlas Sahinoglu)

Festiwal Nowe Strategie Choreograficzne po roku powraca do Rzeszowa. W tym roku oprócz spektakli teatru tańca, będą warsztaty i wykład performatywny.

Tekst przeczytasz w 3 minuty

Już od 2 listopada w Rzeszowie zagości sztuka alternatywna, czyli coś w stolicy województwa nie jest codziennością. Mimo to organizatorzy, wierzą w sukces swojej pracy:

– Wydaję mi się, że to miejsce jest gotowe na eksperymentowanie – uważa Marta Bury, jedna ze współorganizatorek festiwalu.

– Traktowanie ciała i odczucia jako centrum, według którego się tworzy to rdzeń sztuki – uważa artystka.

Organizatorzy do udziału w festiwalu chcą zachęcić głównie młodych ludzi:

– Te spektakle tworzą w większości osoby w ich wieku. Są to ludzie poszukujący nowych rozwiązań. Pielęgnują w sobie najbardziej twórczy okres. A studencki czas to jest taki moment w życiu młodych, aby odbierać sztukę, która jest niestandardowa – przekonuje Marta Bury.

Trzy dni z ciałem

Wydarzenia festiwalu odbywać się będą w różnych przestrzeniach miasta.

Na początek, 2 listopada, dla uczestników zaplanowane są czterogodzinne warsztaty pod nazwą “Myślenie Odczuwaniem”. Podczas nich, uczestnicy będą poszerzać możliwości tworzenia wspólnej przestrzeni i wypełnienia jej różnymi rytmami i melodiami. Wydarzenie poprowadzi dr Anna Dako.

O godz. 18 w Teatrze Maska odbędzie się spektakl “Partytury Codzienności”, następnie swój wernisaż w Galerii Nierzeczywistej, w ramach festiwalu, będzie miała rzeszowska artystka Marta Ożóg. Na koniec pierwszego dnia, w Rzeszowskich Piwnicach, odbędzie się performers “Whoframedthethings”.

3 listopada w Teatrze Maska widzowie będą mieć okazję zobaczyć performers “Części ciała”. Wieczorem w Rzeszowskich Piwnicach Anna Godowska i Sławek Krawczyński wygłoszą wykład performatywny “Święto Słów”.

Ostatniego dnia, 4 listopada, w Teatrze Maska odbędzie się spektakl “Humanimal” oraz wykład performatywny “Ucieleśniony mózg” w Rzeszowskich Piwnicach.

Festiwal jest biletowany. Na warsztaty i wydarzenia w Teatrze Maska i Rzeszowskich Piwnicach bilety można kupić na stronie kupbilecik.pl albo bezpośrednio przed wydarzeniem w kasie danej instytucji. Karnet na 6 wydarzeń kosztuje 150 zł, a indywidualne wejście to 30 zł. Za udział w warsztatach trzeba zapłacić 80 zł od osoby. Liczba miejsc jest ograniczona. Po każdym spektaklu odbywać będą się spotkania z artystami, które poprowadzi Marta Bury.

Program Festiwalu Nowe Strategie Choreograficzne:

2 listopada 2023 r.

– od godz. 10 do godz. 14 warsztaty tańca ” Myślenie odczuwaniem” Anny Dako ( ilość miejsc 15)

miejsce: Studio baletowe im. Lailii Arifuliny

– godz. 18 spektakl „Partytury codzienności” Ilony Trybuły

miejsce: Teatr Maska

– godz. 20 wystawa „Gorzkie” Marty Ożóg

miejsce: Galeria Nierzeczywista

21.00 performance „WHO Framed the things” Any Kuszareckiej

miejsce: Rzeszowskie piwnice

3 listopada 2023 r.

– godz. 18 spektakl „Części ciała” Ramony Nagabczyńskiej

miejsce: Teatr Maska

– godz. 20 wykład performatywny ” Święto snów” Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego

miejsce: Rzeszowskie Piwnice

4 listopada 2023 r.

– godz. 18 spektakl ” Humanimal” Magdy Niedzielskiej

miejsce: Teatr Maska

– godz. 20 wykład performatywny „Mózg ucieleśniony” Iwony Olszowskiej

miejsce: Rzeszowskie Piwnice

NASZ PATRONAT

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin