Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

sob. 25 maja 2024

„Zatrzymane w kadrze”. Spacer po dawnym Rzeszowie

Zdjęci starego Rzeszowa przedstawiające zakład prowadzony przez Żydów
Jak wyglądał tamten Rzeszów, miasto przenikających się kultur i języków? Teraz można się tego dowiedzieć tylko dzięki fotografiom. (Fot. materiały organizatora)

Salon fryzjerski Markusa Goldmana, sklep z częściami rowerowymi pani Kasprzak czy restauracja Wiktora Pantoła… Gdzie były, co w nich sprzedawano? Wyjaśni to spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji organizowany prze Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa.

Jak wyglądał tamten Rzeszów, miasto przenikających się kultur i języków? Teraz można się tego dowiedzieć tylko dzięki fotografiom. W zbiorach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa znajduje się kolekcja zdjęć wykonanych przez Zbigniewa Tyburę. Zobaczymy na nich salon fryzjerski Markusa Goldmana, sklep z towarami mieszanymi Izaka Berla, restaurację Wiktora Pantoła czy zakład mechaniczny Franza Kaniewskiego.

– Sklepy te, zakłady i warsztaty funkcjonowały w Rzeszowie podczas okresu niemieckiej okupacji – wyjaśnia Marta Wójcik, kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Dzisiaj nie mamy już możliwości zaopatrzenia się w towary bławatne u Sary Tannenbaum czy części rowerowe u pani Kasprzak, ale odwiedzimy miejsca, w których lokale te się znajdowały. Przejdziemy przez rzeszowskie Śródmieście ze zdjęciami witryn, które wykonał fotograf podczas drugiej wojny światowej.

Pierwszy z dwóch spacerów z cyklu „Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji”, odbędzie się w czwartek 28 września. Start spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Wolności, o godz. 17:30. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Spacer po Rzeszowie poprowadzi Marta Wójcik

Spacer poprowadzi Marta Wójcik – kierowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego i skarbniczka Stowarzyszenia Rajsze. Od 2016 roku współpracuje z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, podejmując działania mające na celu upamiętnienie rzeszowskich Żydów.

Spacer miejski „Zatrzymane w kadrze. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji”, jest częścią projektu „Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji”, realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin