REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 19 września 2024

Trwa rykowisko! Poznaj sekret jelenich zalotów

Jelenie ryki, nawet bez większej wyobraźni, śmiało można wziąć za odgłos rozjuszonego niedźwiedzia. W rzeczywistości, spełniają one funkcje… matrymonialne. (Fot. Pixabay)

Donośne ryczenie, już od dłuższego czasu roznosi się m.in. po bieszczadzkich lasach. Choć groźnie brzmiące odgłosy bardziej kojarzyć się mogą z niedźwiedziem niż jeleniem, to właśnie dostojne zwierzęta z pięknym porożem odgrywają główną rolę w niesamowitym spektaklu przyrody, jakim jest rykowisko.

Już w niedzielę, 22 września powitamy kalendarzową jesień. Nie ma jednak powodu do smutku, bowiem i o tej porze roku często udaje się jeszcze cieszyć słońcem i pięknem przyrody. Warto ten czas poświęcić np. na górskie wędrówki, podczas których okazję nie tylko obserwować zmieniającą się przyrodę, ale i posłuchać jej głosu. Mowa o rykowisku, które już trwa – m.in. w bieszczadzkich lasach.

Gody na głodzie

Rykowisko to okres godowy jeleni, podczas którego, zwierzęta te wydają z siebie odgłosy, jakich nie powstydziłyby się najgroźniejsze niedźwiedzie. Przejmujące ryki mogą nieść się echem nawet na kilka kilometrów! Wiele osób zapewne zastanawiać może, czemu one służą? Otóż za pomocą tych odgłosów, samce chcą zwabić łanie i zgromadzić wokół siebie jak największą ich liczbę.

Zdarza się, że między ich przedstawicielami dochodzi do „konfliktu interesów”. Wtedy jelenie toczą między sobą pojedynki, z których zwycięzca zatrzymuje będącą owocem sporu partnerkę. Czasami ich pojedynki są tak zaciekłe, że za mocno szczepione porożami samce umierają – nie mając możliwości, by się rozdzielić.

Ciekawostką związaną z rykowiskiem jest też fakt, że jelenie przez cały okres godów wcale… nie jedzą, tracąc przy tym ok. 10 – 15 procent masy ciała. Widać i w świecie zwierząt, miłość wiąże się z wyrzeczeniami…

(Fot. Pixabay)

CZY WIESZ ŻE…
– Bieszczadzkie jelenie (należące do jeleni europejskich) są największymi i najsilniejszymi osobnikami w Polsce o najcięższym porożu (6-12 kg). Mogą osiągać do 2,5 m długości i wagę do ok. 350 kg.
– Jelenie dwa razy do roku… zmieniają sierść. W lecie ma ona kolor rdzawobrunatny, natomiast w zimie – siwobrunatny. Ich młode zaś mają cętki. Wymianie podlega także poroże.
– Jelenie śpią zaledwie 60 do 100 minut na dobę

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin