Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Tomasz Cyran: zostawcie chociaż las

Tomasz Cyran rzeszowski prawnik, felietonista Super Nowości, kandydat do Sejmu
Tomasz Cyran, rzeszowski prawnik,

Karpaty są naszym narodowym i europejskim dziedzictwem.

Tną 300 letnie jodły

Tymczasem wycinane są  nawet 300-letnie drzewa, które powinny mieć status pomnika przyrody, jak np. jodła mająca 380 cm obwodu wycięta ostatnio w Puszczy Karpackiej. Takich starych olbrzymich drzew  jest dużo więcej, za chwilę może ich już nie być.  

Lasy Państwowe przyznają, iż w Puszczy Karpackiej corocznie wycinanych jest około pół tysiąca wiekowych  drzew. Monitoring oddolnego ruchu obywateli pokazuje, iż jest to liczba  zaniżona. 

Polskie drewno w Chinach

Obecna władza szła do wyborów m.in. pod hasłem ochrony lasów i tworzenia nowych parków narodowych. Trzeba więc teraz postawić pytanie, gdzie są te nowe parki narodowe i ochrona lasów ? Tymczasem nasze lasy są wycinane na potęgę, prowadzona jest wręcz rabunkowa polityka zarabiania na masowym eksporcie drewna.  Najłatwiej jest kupić polskie drewno  w Chinach. Czas to zmienić i zastanowić się czy aby części  lasów nie wyłączyć z użytkowania gospodarczego, by oddać je ludziom i przyrodzie. Ale także zapewnić niezbędny surowiec dla polskich producentów.

Lasy Państwowe mają ustawowy obowiązek zalesiania terenów. Ostatnio takiemu terenowi nadano imię Jana Pawła II.  Czy ten las także zostanie kiedyś wycięty ? Piękno przyrody podkreśla chociażby papież Franciszek w swoje encyklice Laudato si . Czy zatem pieniądze z wycinki idą na zbożne cele ? Niestety nie. Dość marnowania funduszy z eksploatacji lasów. Koniec z wydatkami Lasów Państwowych na cele niezwiązane z podstawową działalnością, w tym na pseudopolityczne  wydarzenia. Społeczeństwo musi mieć realną możność sprawdzenia legalności gospodarki  leśnej i wydatków. Firma jaką są Lasy Państwowe nie może być, nomen omen, państwem w państwie.

Monitorujmy nasze lasy. Prawdziwie chrońmy i dbajmy o lasy, szczególnie wokół naszych miast.  Chodzimy na grzyby i nie pozwólmy aby doprowadzono do sytuacji w której ten miły spacer  związany z grzybobraniem nie będzie możliwy,  bo nie będzie lasu.  Rozwijajmy turystykę w oparciu o przyrodę, ale w zgodzie z naturą.

Od 22 lat nie powstał nowy Park Narodowy!

Zakładajmy nowe Parki Narodowe. Od 22 lat nie powstał w Polsce żaden nowy Park Narodowy. 

Lasy są nasze, miejmy wpływ na to co się w nich dzieje. Chrońmy nasze podkarpackie olbrzymy.

Wspomniana na początku jodła zaczęła rosnąć na podkarpaciu ok. 1730 roku. Dziś już jej nie ma, „dzięki”, niestety,  obecnej władzy. Społeczeństwo powinno mieć realny wpływ na decyzje o lasach. Transformacja obszarów cennych przyrodniczo musi być robiona w sposób rozważny i z dużym namysłem, bo ten sektor można zniszczyć szybko ale odbudowa trwa przez dekady.

„Nie było nas, był las-nie będzie nas, będzie las” –  to hasło koniecznie trzeba zaktualizować i ono powinno mocno  wybrzmieć.  Zostawcie po sobie chociaż las !

Tomasz  Cyran

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin