Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

śr. 22 maja 2024

Ewa Leniart nie jest już wojewodą podkarpacką. Została odwołana

Ewa Leniart, była już wojewoda podkarpacka
2 listopada 2023 r. Ewa Leniart przestała pełnić swoją dotychczasową funkcje. Nie jest już wojewodą podkarpacką. (Fot. Wit Hadło)

Ewa Leniart w minionych wyborach parlamentarnych wywalczyła mandat posłanki na kolejną kadencję Sejmu. Oznacza to, że nie może być jednocześnie wojewodą podkarpacką. Złożyła rezygnację, a Prezes Rady Ministrów odwołał ją ze stanowiska.

26 października Ewa Leniart odebrała zaświadczenie PKW o wyborze na posła na Sejm RP. Tym razem nie zamierza z bycia posłanką rezygnować, tak jak miało to miejsce 2019 roku. Wtedy Ewa Leniart również została wybrana na posłankę z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zrzekła się mandatu i postała na stanowisku wojewody podkarpackiej. Za nią do Sejmu wszedł Andrzej Szlachta.

Ewa Leniart przeprowadziła województwo przez powodzie czy pandemię. Powołana pierwszy raz została w 2015 roku.

2 listopada Ewa Leniart przestała pełnić swoją dotychczasową funkcje. Oprócz Ewy Leniart rezygnację złożyło kilku innych wojewodów:

  • Władysław Dajczak, wojewoda lubuski,
  • Łukasz Kmita, wojewoda małopolski,
  • Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski,
  • Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski
  • czy Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Ewę Leniart na stanowisku tymczasowo zastąpiła Jolanta Sawicka. Na razie będzie ona pełniła obowiązki wojewody podkarpackiej. Po utworzeniu rządu przez PO, Trzecią Drogę i Lewicę może się to zmienić.

Prezydent RP Andrzej Duda zwołał pierwsze posiedzenie parlamentu na 13 listopada 2023 r.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin