Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

czw. 18 kwietnia 2024

Cais wygrywa Rajd Rzeszowski, Grzyb blisko mistrzostwa

Zwycięzcy 32. Rajdu Rzeszowskiego na podium
Najlepsi zawodnicy Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego: Erik Cais i Igor Bacigal (1. miejsce), Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (2. miejsce) oraz Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (3. miejsce). (Fot. Maciej Niechwiadowicz)

Zwycięstwem czesko-słowackiej załogi Erik Cais – Igor Bacigal zakończył się Marma 32. Rajd Rzeszowski. Tuż za naszymi południowymi sąsiadami uplasował się rzeszowianin Grzegorz Grzyb pilotowany przez Adama Biniędę, którzy umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Na najniższym stopniu podium „Rzeszowski” ukończyli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel.

MARMA 32. RAJD RZESZOWSKI

Trasa Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego, który po raz 22. z rzędu był rundą mistrzostw Polski liczyła 598 km, z czego blisko 153 km to dystans 11 asfaltowych odcinków specjalnych. W Rzeszowie stawiło się łącznie 101 załóg, z których 35 walczyło o punkty do klasyfikacji RSMP.

Cais i Bacigal na prowadzeniu od początku do końca

Pierwszy, piątkowy etap Rajdu Rzeszowskiego składał się z 5 prób. Dwukrotnie zawodnicy mierzyli się na odcinkach Różanka (11,75 km) i Lubenia (20,45 km). Zaś wieczorem rywalizowali na ulicach Rzeszowa (2,3 km).

Późniejsi triumfatorzy całej imprezy objęli prowadzenie już po pierwszym odcinku specjalnym (Różanka) i systematycznie powiększali przewagę, wygrywając kolejne próby. W I etapie zawodów byli najszybsi na czterech z pięciu oesów. Wyższość rywali 24-latek ze Zlina musiał uznać jedynie na kończącym dzień krótkim, wieczornym oesie w stolicy Podkarpacia, który padł łupem lidera RSMP, Grzegorza Grzyba.

Pierwszy etap rajdu Cais i Bacigal ukończyli jako liderzy, z blisko 20-sekundową przewagą nad zajmującymi 2. miejsce Grzybem i Biniędą. Na trzecim miejscu plasowali się Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (+25,8 s), dla których był to pierwszy w tym sezonie start w RSMP.

– Nie można chyba mieć wszystkiego. Bardzo fajnie byłoby prowadzić w całym rajdzie, ale niestety przegrywamy z Erikiem naście sekund ale cóż z jednej strony staramy się jechać najszybciej jak potrafimy, ale na tyle żeby nie popełniać błędów. Dla nas zdecydowanym priorytetem są mistrzostwa Polski. Fajnie, że w nich prowadzimy i nie mamy dużej przewagi, bo Kacper jest tuż za nami. Przed nami ciężki, II dzień rajdu, gdzie czeka nas 6 bardzo trudnych odcinków specjalnych. Praktycznie żadnego z nich nie jechaliśmy, bo Pstrągowa była ale tylko kawałeczek jechany raz ileś lat temu. Będzie się zatem dużo dział i musimy być na to przygotowani – mówił po pierwszym dniu rywalizacji Grzegorz Grzyb.

W akcji zwycięzcy rajdu: Erik Cais i Igor Bacigal. (Fot. Maciej Niechwiadowicz)

Priorytetem krajowy prymat

W sobotę załogi 32. Rajdu Rzeszowskiego czekały dwie pętle, składające się z trzech odcinków specjalnych: zupełnie nowej próby Kołaczyce (17,8 km) oraz oesów Grudna (14,65 km) i Pstrągowa (10,85 km). Drugie starcie w Pstrągowej rozegrane było jako Power Stage, co dawało szansę na dodatkowe punkty do klasyfikacji RSMP.

W drugim dniu „Rzeszowskiego”, prowadzący na półmetku czesko-słowacki duet ustanowił najlepsze czasy na wszystkich sześciu próbach i pewnie wygrał Marma 32. Rajd Rzeszowski z przewagą 1.12,7 s nad Grzybem i Biniędą. Dla Caisa był to drugi w karierze triumf w tej imprezie. Poprzednio 24-latek zwyciężył w sezonie 2021.

Grzyb i Binięda, liderzy punktacji mistrzostw Polski, kontrolowali sytuację w klasyfikacji zawodów i ukończyli rajd na 2. miejscu. Ale zdobyli komplet punktów do RSMP, ponieważ Cais nie był zgłoszony w ramach krajowego czempionatu. Na 3. miejscu, a 2. w RSMP finiszowali Wróblewski i Wróbel, którzy do zwycięzców stracili 1.28,9 s.

– Bardzo cieszymy się ze zwycięstwa w RSMP. To był nasz główny cel na ten rajd, aczkolwiek na pewno z tyłu głowy mieliśmy walkę o zwycięstwo w całej imprezie. Niestety, Erik okazał się tym razem lepszy. My w pewnym momencie musieliśmy troszeczkę zbastować. Jak widzieliśmy że to tempo jest już na tyle ryzykowne i on odjeżdża, to trzeba się było skupić na taktycznym podejściu i pilnowaniu kolegów. Zrealizowaliśmy cały plan w 100 procentach, jesteśmy dalej liderami RSMP z bardzo dużą przewagą, tak więc bardzo się cieszymy. Jednocześnie jesteśmy bardzo zmęczeni tym weekendem, bowiem naprawdę impreza była piekielnie ciężka. Nowe oesy, tak naprawdę pokrywała się tylko Lubenia i to też nie całkowicie. Więc trudna, naprawdę trudna impreza, ale kończymy ją zadowoleni i w dobrych nastrojach – podsumował cały rajd w swoim wykonaniu rzeszowski kierowca.

Grzyb mistrzem już na Śląsku?

Dzięki 33 pkt zdobytym w Rzeszowie Grzyb i Binięda umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji mistrzostw Polski. Obecnie mają oni na swoim koncie już 156 „oczek”.

Po Marma 32. Rajdzie Rzeszowskim przewaga Grzyba nad drugim w RSMP, Łukaszem Byśkiniewiczem (w Rajdzie Rzeszowskim zajął 4. miejsce) wynosi już 47 pkt, co oznacza że rzeszowianin, który w przeszłości już dwukrotnie zdobywał mistrzowski tytuł zachowa prowadzenie niezależnie od wyników kolejnej rundy RSMP, którą będzie Rajd Śląska (8 – 10 września). Grzyb, aby już na Śląsku przypieczętować swój trzeci mistrzowski Polski, musi zdobyć co najmniej 23 punkty. Taki rezultat da mu mistrzostwo już 10 września, niezależnie od wyników rywali.

Malowniczy odcinek Rajdu Rzeszowskiego
Na trasie 32. Rajdu Rzeszowskiego. (Fot. Maciej Niechwiadowicz)

Wyniki Marma 32. Rajdu Rzeszowskiego:

 1. Cais/Bacigal (Skoda Fabia RS Rally2) 1:24.59,0 s,
 2. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 Evo) +1.12,7 s,
 3. Wróblewski/Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo) +1.28,9 s,
 4. Byśkiniewicz/Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +2.00,1 s,
 5. Płachytka/Fiołek (Skoda Fabia Rally2 Evo) +2.03,2 s,
 6. Kołtun/Pleskot (Ford Fiesta Rally2) +3.14,1 s,
 7. Poloński/Sitek (Volkswagen Polo GTI R5) +3.44,5 s,
 8. Terlecki/Marczewski (Skoda Fabia Rally2 Evo) +5.50,5 s,
 9. Sobczak/Pawłowski (Porsche 911 GT3) +6.18,9 s,
 10. Predko/Jurgała (Peugeot 208 Rally4) +8.06,7 s.

Klasyfikacja generalna RSMP (po 5 z 7 rajdów):

 1. Grzyb/Binięda 156 pkt,
 2. Byśkiniewicz/Siatkowski 109,
 3. Płachytka/Fiołek 100,
 4. Kołtun/Pleskot 80,
 5. Sesks/Francis 60,
 6. Poloński/Sitek 43,
 7. Szeja/Szeja 42,
 8. Kotarba/Kotarba 41,
 9. Terlecki/Marczewski 37,
 10. Parys/Syty 35.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin