REKLAMA

Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 23 lipca 2024

Piąte miejsce Biało-Czerwonych w konkursie drużynowym

W Rzeszowie zainaugurowano mistrzostwa Europy juniorów w skokach do wody. (Fot. Rafał Myśliwiec)

W Rzeszowie rozpoczęły się mistrzostwa Europy juniorów w skokach do wody z udziałem sześcioosobowej reprezentacji Polski. Zawody zainaugurował konkurs drużynowy, w którym Biało-Czerwoni zostali sklasyfikowani na 5. pozycji. Złote medale wywalczyli Niemcy. Zmagania na basenie przy ul. Matuszczaka potrwają do 14 lipca. Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać o 10, a finałowe o 16. Medale zostaną rozdane łącznie w szesnastu konkurencjach (wstęp na zawody wolny).

SKOKI DO WODY. MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW

Impreza tej rangi odbywa się w Polsce drugi raz. Wcześniej, w 2013 roku, najlepsi młodzi zawodnicy na Starym Kontynencie rywalizowali w Poznaniu.

– Bardzo się cieszę, że European Aquatics zaufało Polskiemu Związkowi Pływackiemu i możemy w tym roku zorganizować mistrzostwa Europy juniorów. To było dla nas duże wyzwanie, ale jestem przekonana, że sprostaliśmy. Cieszę się, że zaufały nam Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Miasto Rzeszów, ale też kraje, które przyjechały, żeby tu rywalizować – mówiła prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak, która otworzyła zawody wspólnie z przewodniczącym europejskiej federacji, Antonio Silvą.

(Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP)

– Ponad 140 zawodników z 25 krajów – to jedna z większych liczb uczestników na starcie mistrzostw w ostatnich latach. Mam nadzieję, że to początek powrotu do organizowania w kraju dużych imprez europejskich, a może w przyszłości też światowych – komentowała.

– Od samego początku walczyliśmy z członkiem zarządu PZP Grzegorzem Lesiakiem, żeby – kiedy już pływalnia w Rzeszowie powstanie – działy się tutaj wielkie rzeczy. Tak jak w ubiegłym roku starałam się, żeby odbywały się tu Igrzyska Europejskie. To dobry kierunek, przy tym jak rozwijają się nam skoki do wody – wspominała nasza mistrzyni olimpijska z Aten. – Słyszymy same pozytywne opinie, a to jest dla nas najważniejsze. Wierzę, że zawodnicy będą osiągali na obiekcie, który jest jednym z lepszych w Europie, jak najlepsze rezultaty, a z dnia na dzień trybuny będą zapełniały się jak największą liczbą kibiców – dodała.

(Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP)

W poniedziałkowe popołudnie w konkursie drużynowym nasz kraj reprezentowali Alexandra Jiampietro, Natalia Piwowarska, Ada Siborenko i Maciej Bujak. Rywalizacja zaczęła się dla Polaków znakomicie. Po skokach Piwowarskiej i Bujaka z trampoliny 3 m biało-czerwoni znajdowali się na 3. pozycji. W następnych kolejkach nie zdołali jednak utrzymać tak się tak wysoko. Ostatecznie zostali sklasyfikowani na bardzo dobrym 5. miejscu z notą 268.10 pkt.

 – Miejsce w czołowej szóstce daje nam kwalifikacje na mistrzostwa świata juniorów, więc jeden cel zrealizowany, natomiast jest niedosyt, bo bardzo fajnie wyglądało to po dwóch kolejkach skoków. Później lekko nieudana próba i musieliśmy nadrabiać i udało się doskoczyć do piątego miejsca – mówi rzeszowianin, Grzegorz Kozdrański, trener kadry juniorów i dodaje. – Widzę po zawodnikach, że niektórzy są szczęśliwi, a inni smutni. To oznacza, że ktoś jest zadowolony bo dobrze wykonał swoje skoki w tym konkursie, a ten kto jest smutny „dostał” fajnego kopa, że jest to do poprawy. Stać nas na walkę o czołówkę i liczymy, że możemy jakąś niespodziankę zrobić.

(Fot. Rafał Oleksiewicz/PZP)

– Przed pierwszym skokiem było ciężko. Zawsze jest stresujący i najtrudniejszy. Później idzie coraz lepiej i nie było źle. Jestem jedyna w kategorii B, ale już ostatni rok. Za kilka miesięcy będę w kategorii z pozostałymi kadrowiczami – mówiła najmłodsza w reprezentacji Polski Ada Siborenko. – Startuję jeszcze z trampoliny 1 m, 3 m oraz z wieży. Mam nadzieję, że dojdę do finału. Najbardziej zależy mi na wieży i na trampolinie 1 m – zapowiadała zawodniczka z rocznika 2009, która debiutuje na tak dużej międzynarodowej imprezie. – Cała rodzina i grono znajomych może tu być i kibicować. Nie wszyscy jeżdżą na zagraniczne zawody, a tutaj większość osób jest. Znamy też cały basen i wiemy, z których trampolin skakać – opowiadała.

Niedosytu nie ukrywała Natalia Piwowarska. – Mogło być lepiej, ale wypadliśmy w miarę dobrze. Jeden skok nam nie wyszedł w synchronie z 3 metrów. W indywidualnych zmaganiach chcemy być w pierwszej szóstce co oznacza kwalifikację na mistrzostwa świata.

Złote medale zgarnęli Niemcy, którzy po świetnym skoku synchronicznym z wieży w ostatniej kolejce wyprzedzili bardzo dobrze spisujących się przez cały konkurs Ukraińców. Na najniższym stopniu podium stanęli Brytyjczycy.

Zmagania w Rzeszowie potrwają do 14 lipca. Sesje eliminacyjne będą się rozpoczynać o 10, a finałowe o 16. Medale zostaną rozdane łącznie w szesnastu konkurencjach.

Wyniki konkursu drużynowego

1. Niemcy – 349.20 pkt (Ole Johannes Roesler, Tim Axer, Charlotte Lederer, Emily Steinhagen)

2. Ukraina – 341.40 (Karina Hlyzhina, Kyrylo Azarov, Dmytro Stepanov, Danylo Avanesov)

3. Wielka Brytania – 303.55 (Hannah Newbrook, Noah Penman, Robbie Wood, Amelie Underwood)

5. Polska – 268.10 (Maciej Bujak, Alexandra Jiampietro, Natalia Piwowarska, Ada Siborenko)

PRZECZYTAJ TEŻ: Andrzej Rzeszutek, podwójny medalista ME w skokach do wody: do kolekcji dodaję nowy kolor

(Fot. Rafał Myśliwiec)

Udostępnij

FacebookTwitter

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin