Piłkarska reprezentacja Polski kobiet powraca na Podkarpacie. 1 grudnia Biało-Czerwone zmierzą się z Ukrainą w ramach Ligi Narodów UEFA.
– Drodzy kibice mam dla was kolejną fajną informację. Po tym rekordowym roku, w których mieliśmy tak wiele meczów reprezentacji Polski w naszym regionie, będzie kolejny – informuje Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego ZPN i wiceprezes PZPN.
– 1 grudnia, prawdopodobnie na stadionie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli. Ukraińska federacja piłki nożnej zwróciła się do nas, żeby zorganizować mecz pierwszych reprezentacji kobiet właśnie u nas na Podkarpaciu. Ukraina będzie gospodarzem tego meczu, a my dopilnujemy wszystkiego organizacyjnie – dodaje Mieczysław Golba.
Rekordowy rok
2023 rok jest rekordowym jeśli chodzi o liczbę meczów różnych reprezentacji Polski w piłce nożnej na Podkarpaciu.
W kwietniu odbył się turniej eliminacji mistrzostw Europy kobiet do lat 19. W październiku w naszym województwie zagrały kolejno: reprezentacja futsalu, kadra U-18 i kadra U-21.
Drużyna prowadzona przez trenerkę Ninę Patalon zmierzy się z Ukrainą w ramach rozgrywek Ligi Narodów UEFA.
Debiut Ligi Narodów
Liga Narodów UEFA w piłce nożnej kobiet w tym sezonie debiutuje. Rozgrywki odbywać się będą od 21 września 2023 do 28 lutego 2024. Bierze w nich udział 51 europejskie krajowe federacje piłkarskie zrzeszone w UEFA. Są one równocześnie eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich 2024 (awans wywalczą dwie najlepsze drużyny).
Pierwsza edycja Ligi Narodów UEFA została podzielona na trzy dywizje. Polska i Ukraina znalazły się w Dywizji B, w której drużyny walczą o awans do Dywizji A. Drużyny podzielone są na cztery grupy po 4 zespoły.
Biało-czerwone trafiły do grupy 3, gdzie mierzą się z Serbią, Ukrainą i Grecją. Mistrz grupy awansuje bezpośrednio do Dywizji A. Drużyna z 2. miejsca zmierzy się w barażu o miejsce w Dywizji A w sezonie 2024/25 z jednym z trzecich zespołów Dywizji A sezonu 2023/24.
Z kolei drużyna z 4. miejsca spadnie do Dywizji C. Drużynę z 3. miejsca czekać będzie baraż o miejsce w Dywizji B w sezonie 2024/25 z zespołem z Dywizji C.
Krok od awansu
Polki są o krok od awansu do Dywizji A, a co za tym idzie od gry w barażu do mistrzostw Europy. Na inaugurację tej edycji LN UEFA biało-czerwone pokonały 3-1 na wyjeździe Grecję, a 26 września ograły w Gdyni 2-1 Ukrainę.
Następnie Polki rozegrały dwumecz z Serbią. W Polsce było 2:1 dla naszej drużyny, a w Serbii padł remis 1-1. Po czterech kolejkach Polska ma 10 pkt, Serbia 7, a Ukraina i Grecja po 3.
Jeśli na Podkarpaciu Polska wygra z Ukrainą, to będzie pewna 1. miejsca, niezależnie od wyniku w ostatnim meczu z Grecją (5 grudnia).
Grały już na Podkarpaciu
To nie pierwszy mecz reprezentacji Polski kobiet na Podkarpaciu i nie pierwszy między tymi drużynami w historii. Niemal równie 30 lat temu w Przemyślu odbył się mecz Polska – Ukraina, wygrany przez drużynę naszych wschodnich sąsiadów 3-1.
W 1999 roku oba zespoły zmierzyły się w dwumeczu w Jaśle i Pilźnie. Wówczas padały wyniki 2-1 dla Polski i 2-2.
Ostatni raz pierwszą reprezentację Polski gościliśmy na Podkarpaciu w 2018 roku. W ramach eliminacji do mistrzostw świata Biało-Czerwone spotkały się ze Szwajcarią w Mielcu, gdzie padł bezbramkowy remis.
Jeśli chodzi o Ukrainki, to ponad rok temu (24 i 28 czerwca) w Rzeszowie rozegrały one dwa mecze eliminacji mistrzostw świata ze Szkocją i z Węgrami.
Podkarpacie ma ostatnio szczęście nie tylko do tego, by gościć biało-czerwone zespoły, ale też przynosi mu szczęście. Wszystkie wspomniane październikowe mecze Polska wygrywała bardzo wysoko: z Belgią 7-2, ze Słowacją 4-0 i z Estonią 5-0.