Super Nowości - Wolne Media! Wiadomości z całego Podkarpacia. Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnobrzeg, Mielec, Stalowa Wola, Nisko, Dębica, Jarosław, Sanok, Bieszczady.

wt. 16 kwietnia 2024

Reprezentacje Ukrainy i Polski zagrają na Podkarpaciu

Już 1 grudnia prawdopodobnie w Stalowej Woli będzie okazja obejrzeć na żywo piłkarską reprezentację Polski kobiet, która zagra z Ukrainą. (Fot. Paula Duda/PZPN)

Piłkarska reprezentacja Polski kobiet powraca na Podkarpacie. 1 grudnia Biało-Czerwone zmierzą się z Ukrainą w ramach Ligi Narodów UEFA.

– Drodzy kibice mam dla was kolejną fajną informację. Po tym rekordowym roku, w których mieliśmy tak wiele meczów reprezentacji Polski w naszym regionie, będzie kolejny – informuje Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego ZPN i wiceprezes PZPN.

– 1 grudnia, prawdopodobnie na stadionie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli. Ukraińska federacja piłki nożnej zwróciła się do nas, żeby zorganizować mecz pierwszych reprezentacji kobiet właśnie u nas na Podkarpaciu. Ukraina będzie gospodarzem tego meczu, a my dopilnujemy wszystkiego organizacyjnie – dodaje Mieczysław Golba.

Rekordowy rok

2023 rok jest rekordowym jeśli chodzi o liczbę meczów różnych reprezentacji Polski w piłce nożnej na Podkarpaciu.

W kwietniu odbył się turniej eliminacji mistrzostw Europy kobiet do lat 19. W październiku w naszym województwie zagrały kolejno: reprezentacja futsalu, kadra U-18 i kadra U-21.

Drużyna prowadzona przez trenerkę Ninę Patalon zmierzy się z Ukrainą w ramach rozgrywek Ligi Narodów UEFA.

Debiut Ligi Narodów

Liga Narodów UEFA w piłce nożnej kobiet w tym sezonie debiutuje. Rozgrywki odbywać się będą od 21 września 2023 do 28 lutego 2024. Bierze w nich udział 51 europejskie krajowe federacje piłkarskie zrzeszone w UEFA. Są one równocześnie eliminacjami do Igrzysk Olimpijskich 2024 (awans wywalczą dwie najlepsze drużyny).

Pierwsza edycja Ligi Narodów UEFA została podzielona na trzy dywizje. Polska i Ukraina znalazły się w Dywizji B, w której drużyny walczą o awans do Dywizji A. Drużyny podzielone są na cztery grupy po 4 zespoły.

Biało-czerwone trafiły do grupy 3, gdzie mierzą się z Serbią, Ukrainą i Grecją. Mistrz grupy awansuje bezpośrednio do Dywizji A. Drużyna z 2. miejsca zmierzy się w barażu o miejsce w Dywizji A w sezonie 2024/25 z jednym z trzecich zespołów Dywizji A sezonu 2023/24.

Z kolei drużyna z 4. miejsca spadnie do Dywizji C. Drużynę z 3. miejsca czekać będzie baraż o miejsce w Dywizji B w sezonie 2024/25 z zespołem z Dywizji C.

Krok od awansu

Polki są o krok od awansu do Dywizji A, a co za tym idzie od gry w barażu do mistrzostw Europy. Na inaugurację tej edycji LN UEFA biało-czerwone pokonały 3-1 na wyjeździe Grecję, a 26 września ograły w Gdyni 2-1 Ukrainę.

Następnie Polki rozegrały dwumecz z Serbią. W Polsce było 2:1 dla naszej drużyny, a w Serbii padł remis 1-1. Po czterech kolejkach Polska ma 10 pkt, Serbia 7, a Ukraina i Grecja po 3.

Jeśli na Podkarpaciu Polska wygra z Ukrainą, to będzie pewna 1. miejsca, niezależnie od wyniku w ostatnim meczu z Grecją (5 grudnia).

Grały już na Podkarpaciu

To nie pierwszy mecz reprezentacji Polski kobiet na Podkarpaciu i nie pierwszy między tymi drużynami w historii. Niemal równie 30 lat temu w Przemyślu odbył się mecz Polska – Ukraina, wygrany przez drużynę naszych wschodnich sąsiadów 3-1.

W 1999 roku oba zespoły zmierzyły się w dwumeczu w Jaśle i Pilźnie. Wówczas padały wyniki 2-1 dla Polski i 2-2.

Ostatni raz pierwszą reprezentację Polski gościliśmy na Podkarpaciu w 2018 roku. W ramach eliminacji do mistrzostw świata Biało-Czerwone spotkały się ze Szwajcarią w Mielcu, gdzie padł bezbramkowy remis.

Jeśli chodzi o Ukrainki, to ponad rok temu (24 i 28 czerwca) w Rzeszowie rozegrały one dwa mecze eliminacji mistrzostw świata ze Szkocją i z Węgrami.

Podkarpacie ma ostatnio szczęście nie tylko do tego, by gościć biało-czerwone zespoły, ale też przynosi mu szczęście. Wszystkie wspomniane październikowe mecze Polska wygrywała bardzo wysoko: z Belgią 7-2, ze Słowacją 4-0 i z Estonią 5-0.

Udostępnij

Super Nowości - Wolne Media!

Popularny dziennik w regionie. Znajdziesz tu najciekawsze, zawsze aktualne informacje z województwa podkarpackiego.

Reklama

@2024 – supernowosci24.pl Oficyna Wydawnicza „Press Media” ul. Wojska Polskiego 3 39-300 Mielec Super Nowości Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved. Polityka prywatności Regulamin